Evrendeki En Muhteşem Patlamalardan Birinin 3 Boyutlu Görselleştirmesi
Evrendeki En Muhteşem Patlamalardan Birinin 3 Boyutlu Görselleştirmesi

Eta Carinae, Karina takımyıldızı içinde yaklaşık olarak 7.500 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir yıldız sistemidir. Bu sistem galaksimizdeki en büyüleyici nesnelerden biridir ve iki büyük yıldızdan oluşur. 187 yıl önce (Dünya'nın bakış açısından) sistem büyük miktarda gaz çıkararak parlak bir bulutsu oluşturdu. Bu, Eta Carinae'yi geçici olarak gökyüzündeki en parlak ikinci yıldız olmaya iten "Büyük Patlama"ydı. O zamandan beri daha sönük hale geldi, ancak teleskoplarımız büyük ölçüde gelişti ve NASA'nın uzay teleskopları takımının gücü sayesinde, bu muhteşem gök cismi daha önce hiç olmadığı gibi görünebiliyor.

NASA'nın Öğrenme Evreni için oluşturulan yeni bir görselleştirmede, Eta Carinae ve çevresindeki Homunculus Bulutsusu, dalga boylarının bir kombinasyonunda görülüyor. Kızılötesinden X ışınlarına geçerek, görsel bilimciler bulutsunun farklı bölgelerini vurgulayabildiler ve 2 boyutlu görüntüleri tam bir 3 boyut rekreasyona dönüştürebildiler.

 

Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü'nün (STScI) baş görselleştirme bilimcisi ve proje lideri Frank Summers yaptığı açıklamada, "Ekip hacimsel katmanları temsil eden harika bir iş çıkardı, izleyiciler Eta Car'ın etrafındaki karmaşık yapıyı hemen ve sezgisel olarak kavrayabilir. Sadece Büyük Patlama'nın hikayesini anlatmakla kalmıyoruz, aynı zamanda ortaya çıkan bulutsuyu 3D olarak da sergiliyoruz." dedi.

Bundan elde edilen veriler, Hubble Uzay Teleskobu ve NASA'nın bu olağanüstü nesneden gelen görünür ışık, ultraviyole ışık ve X-ışını emisyonuna odaklanan Chandra X-ışını gözlem evinden geliyor. Görselleştirme ayrıca yakın zamanda feshedilmiş Spitzer teleskobundan alınan kızılötesi emisyonları da içerir. Homunculus Bulutsusu kızılötesinde parlak bir şekilde parlıyor ve parıltı, bu sistemin bulunduğu daha geniş Karina Bulutsusu'nu etkiliyor.

Caltech/IPAC'de baş görselleştirme bilimcisi ve ekip üyesi olan Robert Hurt, "Spitzer'in kızılötesi görüntüsü, bu parlak yıldızın etrafındaki Karina Bulutsusu'nun karmaşık ayrıntılarını ve kapsamını ortaya çıkarmak için görünür ışıkta görüşümüzü engelleyen tozun içinden bakmamızı sağlıyor." dedi.

 

Görselleştirme kesinlikle kendi içinde çarpıcı ancak ekip, düz bilgisayar ekranlarının ötesine taşınabileceğini vurguladı.

Cambridge, Massachusetts'teki Chandra X-ray Merkezi'nde görselleştirme baş bilimcisi olan Kim Arcand, "Bu modelleri Eta Car için olduğu gibi alıp 3D baskı ve artırılmış gerçeklik programlarında kullanabiliriz. Bu, daha fazla insanın - kelimenin tam anlamıyla ve sanal olarak - verilere elini koyabileceği anlamına geliyor ve bu, daha iyi öğrenme ve katılım sağlıyor." dedi.

Astrofiziksel nesnelerin fiziksel temsillerini oluşturmak, görme engelli genç topluluğu en son astrofizik araştırmalarıyla buluşturan ödüllü bir grup olan Tactile Universe'deki ekip tarafından inanılmaz bir başarıyla yapıldı.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/incredible-3d-visualization-of-one-of-the-most-spectacular-eruptions-in-the-universe/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum