İnsanların Sayıları Kullanma Şekli Doğru Olmayabilir
İnsanların Sayıları Kullanma Şekli Doğru Olmayabilir

Birden ona kadar sayıları sırayla yazmanız istendiğinde, bunları nasıl sıralarsınız? yatay mı? Dikey mi? Soldan sağa? Yukarıdan aşağıya? Onları rastgele yerleştirir misin?

Sayıların yatay bir boyut boyunca sıralanması "zihinsel sayı doğrusu" olarak bilinir ve uzayda sayı ve niceliği temsil ettiğimiz önemli bir yolu tanımlar.

Araştırmalar, insanların daha büyük sayıları sağa ve daha küçük sayıları sola yerleştirmeyi tercih ettiğini gösteriyor.

İnsanlar, daha büyük olanlar sağda ve daha küçük olanlar solda olduğunda sayıları karşılaştırmada genellikle daha hızlı ve daha isabetli oluyorlar.

Ancak şimdiye kadar, yatay boyutun sayılarla ilişkilendirdiğimiz en önemli boyut olup olmadığını test eden çok az araştırma yapıldı. PLOS ONE'da yayınlanan yeni araştırmada, insanların sayıları dikey olarak gördüklerinde daha hızlı işlediği bulundu - daha küçük sayılar altta ve daha büyük sayılar üstte olacak şekilde.

Sayı ve uzay arasındaki ilişkilerimiz dil ve kültürden etkilenir, ancak bu bağlantılar insanlara özgü değildir.

Üç günlük civcivler üzerinde yapılan testler, sola eğilimli daha küçük sayıları ve sağa dönük daha büyük sayıları ayırabildiklerini gösteriyor. Güvercinler ve mavi alakargalar, soldan sağa veya sağdan sola zihinsel sayı doğrusuna sahip görünüyor.

Bu bulgular, uzay ve sayılar arasındaki ilişkilerin insanların ve diğer hayvanların beyinlerine bağlanabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, birçok çalışma soldan sağa ve sağdan sola yatay zihinsel sayı çizgilerini incelerken, çok azı baskın zihinsel sayı çizgimizin yatay olup olmadığını araştırdı.

İnsanların sayıları farklı düzenlemelerde ne kadar hızlı işleyebileceğini test etmek için, insanlara 1'den 9'a kadar olan sayıların bir monitörde gösterildiği ve daha büyük sayının nerede olduğunu belirtmek için bir joystick kullandığı bir deney düzeneği kuruldu.

Örneğin 6 ve 8 ekranda gösterilseydi, doğru cevap 8 olurdu. Bir katılımcı bunu joystick'i olabildiğince hızlı bir şekilde 8'e doğru hareket ettirerek belirtecektir.

Katılımcı yanıt sürelerini olabildiğince doğru ölçmek için hızlı yenilenen 120 Hertz monitörler ve yüksek performanslı sıfır gecikmeli oyun çubukları kullandık.

Rakamlar hem dikey hem de yatay olarak ayrıldığında, yalnızca dikey düzenlemenin yanıt süresini etkilediğini gördük.

Bu, uzayda sayıların yatay veya dikey zihinsel temsilini kullanma fırsatı verildiğinde, katılımcıların yalnızca dikey temsili kullandığını göstermektedir.

Büyük sayı, küçük sayının üzerinde olduğunda, insanlar diğer herhangi bir sayı düzenlemesinden çok daha hızlı tepki verdi.

Bu, zihinsel sayı doğrumuzun aslında alttan (küçük sayılar) yukarıya (büyük sayılar) gittiğini gösteriyor olabilir.

Sayılar hayatımızın neredeyse her bölümünü etkiler. Eczacıların ilaç dozlarını doğru bir şekilde ölçmesi, mühendislerin binalar ve yapılar üzerindeki stresleri belirlemesi, pilotların hızlarını ve irtifalarını bilmeleri ve hepimizin bir asansörde hangi düğmeye basacağımızı bilmesi gerekiyor.

Sayıları kullanmayı öğrenme şeklimiz ve tasarımcıların bize sayısal bilgileri nasıl göstermeyi seçtikleri, nasıl hızlı ve doğru kararlar verdiğimiz konusunda önemli etkilere sahip olabilir.

Aslında, uçak kokpitleri ve borsa katları gibi zaman açısından kritik bazı karar verme ortamlarında, sayılar genellikle dikey olarak görüntülenir.

Yakın zamanda yapılan başka bir çalışma, kullanıcıların sayısal bilgileri hızlı bir şekilde anlamasına ve kullanmasına yardımcı olmak isteyen tasarımcılar için çıkarımlar içerebilir.

Modern cihazlar, insanların teknolojiyi daha verimli ve güvenli bir şekilde kullanmasına yardımcı olabilecek çok yenilikçi sayı görüntüleme seçeneklerini etkinleştirebilir.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum