Kitap Önerisi: Bir Astronota Sorun "Uzayda Hayatta Kalma Sırları"
Kitap Önerisi: Bir Astronota Sorun "Uzayda Hayatta Kalma Sırları"

Albert Einstein bilginin sonsuz ışığıyla merakın gücünü bizlere şöyle dile getirmişti: "Önemli olan soru sormaktan asla vazgeçmemektir. Merak duygusunun var olmasının bir sebebi vardır."

Tim Peake de Bir Astronota Sorun kitabına böyle bir giriş cümlesiyle başlamıştı. Bizler astronotları uzaya çıkarlarken, sadece roketteki  hallerini ve uzayda çekilmiş veya onların çektiği fotoğraflarla biliriz. Ancak halıyı kaldırdığımızda öyle olmadığının farkına kolayca varabiliriz. Tüm çabalarıma rağmen astronot olamadığımı ve bunun kolayca gerçekleşmediğini ifade etmek için doğru kelimeleri bulamıyorum. Ancak, Tim Peake'in Twitter'daki başlattığ #BirAstronotaSorun etiketiyle kullanıcıların ona sorduğu soruların derlendiği kitap, astronot olma isteğiyle yola çıkanlara rehber niteliğinde olabilir ve kendi mücadeleme ışık tutabilir. Ayrıca ben, ilk Türk astronot olan Alper Gezeravcı'da böyle bir şey başlatmasını çok isterdim.

Bu kitap sözcüklerle anlatamadığım bazı şeyleri bilimsel açıklamalarla dile getirmiş. Açıkçası kitabı okurken, bir an tutkularımın peşinden gitmenin ne denli önemli olduğunu anlayıp, kimsenin yapamayacaksın dediği şeyleri yapmayı göze aldığımı fark ettim. Sizler de kitabı okursanız eğer bunu çok net ifadelerle anlayabilirsiniz. Kitabın içeriğine geçmeden önce yazar hakkında biraz sizleri bilgilendirmek istiyorum:

Yazar Hakkında;

Avrupa Uzay Ajansı astronotu olan Tim Peake, 18 Haziran 2016'da Dünya'ya döndüğünde, Keşif 46/47 için Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) çalışarak 186 günlük Principia görevini tamamlamıştır. Aynı zamanda bir test pilotudur ve İngiliz Ordusu Hava Kuvvetleri'nde de görev yapmıştır.

Peake havacılığa ve bilime dayalı birçok kuruluşun üyesi olmakla birlikte bir STEM temsilcisidir. Kraliçenin doğum gününde verilen şereflerde, denizaşırı ülkelerde veya Tim'in durumunda, uzayda üstün hizmet gösterenlere verilen St Michael ve St George Onursal Şovalyelik unvanına layık görülmüştür.

Tim ayrıca Uluslarası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) çektiği fotoğraflardan oluşan Hello, is this Planet Earth? adlı kitabın yazarıdır ve bu kitabıyla 2017 İngiliz Kitap Ödülleri Töreni'nde, kurgu-dışı kategorisinde Yılın Kitabı Ödülü'ne değer görülmüştür.

Kitapta astronotların aldığı eğitimlerden, uzayda temel soruların cevaplarını ve roket fırlatılışının öncesine kadar her şeyi sorulan soruların cevaplarıyla bulabilirsiniz. 

Kitabın yayınevi açıklaması;

1960'lı yıllarda Apollo Görevleri'yle insanlık için muazzam bir adım atıldığı gibi, biz de uzay keşfi yolunda yeni bir çağın eşiğindeyiz. Önümüzdeki yıllarda Ay'ı kolonimiz haline getirmeyi, Mars'a ayak basmayı ve güneş sistemimizin daha önce hiç gidilmemiş derinliklerine ulaşmayı amaçlamak mümkün. İnsan çabasının ürünü olan bu hayaller artık elle tutulabilecek kadar yakın ve hepimiz bu olağanüstü yolculuğun birer parçası olabiliriz. 

 

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) döndüğümden beri, uzayda yaşamın gerçekte nasıl bir şey olduğunu bilmek isteyen binlerce insanın olumlu tepkileriyle karşılaştım ve görevimin her yönüyle ilgili ilginç sorular aldım. 

 

Bu kitapta bana yöneltilen soruları cevapladın ve eğitimden fırlatılışa, uzay yürüyüşünden atmosfere yeniden girişe kadar, astronot olmaya dair şahsi fikirlerimi de paylaşmak adına bu soruları detaylandırdım. Umarım uzayda yaşamanın gizemlerinden, tekniğinden ve gündelik mucizlerinden keyif alırsınız ve umarım verdiğim bilgiler gelecek nesil uzay gezginleri için faydalı olur. Sonuçta Mars'ta yürüyecek ilk insan bu kitabı okuyor olabilir.

 

Uzaya giden ilk İngiliz Astronot Tim Peake, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki  (ISS) tarihi görevini temel alarak yazdığı ezber bozan deneyimlerini bu kitapta paylaşıyor. Peake'in Dünya'ya döndüğü andan itibaren sosyal medya kullancılarının kendisine yönelttiği sorulara verdiği samimi cevapların, detaylıca hazırlanmış şema ve foroğrafların yer aldığı Bir Astronota Sorun: Uzayda Yaşam Rehperim, her yaşta okur da gezegenimizle ilgili daha fazla şey bilme ve uzayın en koyu karanalığını deneyimleme isteği uyandıracak. 

Kitaptan Alıntılar

"Hiç kimsenin size gönül verdiğiniz bir şeyi yapamayacağınıza söylemesine izin vermeyin."

-sayfa 20

"Valentina Tereshkova, bu kurala ilk istisna ve uzaya giden ilk kadındı. 1962'de kozmonot olarak seçilmeden önce Tereshkova bir tekstil fabrikasında çalışıyordu ve amatör bir hava dalışçısıydı. Yıllar içinde uzaydaki görevler ve hedefler değiştikçe, astronot seçme kriterleri de değişti. 

..

NASA'nın işe aldığı en son astronotlardan biri, geçmişinde buz deliciliği ve ticari balıkçılık deneyimine sahipti. Her şeyden önce, hangi alanda öğrenim görmüş olursanız olun, o alanda iyi olmalısınız. Akademik geçmişiniz veya uçuş deneyiminiz sizi sadece mülakata kadar götürür; astronot olarak işe alınmanızı sağlayacak olan şey gayretiniz, isteğiniz, karakteriniz ve kişiliğinizdir."

-sayfa 80

"Her zaman eyleme geçmenin soğukkanlılık getirdiğini keşfetmişimdir."

-sayfa 174

Bilimle Kalın!

Hediye Dağeşen
İstanbul Şişli Meslek Yüksek Okulu/ İngilizce Çevirmenlik- Texas State Ünivesitesi / Online STEM Eğitimleri - İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu'ndan İngilizce Çevirmenlik bölümünden mezun oldum ve şu an Texas State Üniversitesi'nin online STEM modüllerinden faydalanarak bilgi birikimimi genişletiyorum. Kariyerime NASA tarafından düzenlenen eğitimlere katılarak başladım ve bu süreçte düzenli olarak STEM alanında gelişim sağladım. Aynı zamanda STEM Leaning UK'den aldığım eğitimlerle STEM elçisi olarak görev alıyor, bilgi ve deneyimlerimi paylaşarak topluluğa katkıda bulunmaya çalışıyorum. Öğrenmeye ve araştırmaya olan tutkum, özellikle uzay bilimleri ve teknoloji konularında yaptığım çevirilere yansıyor. Bu alandaki çevirilerimle, uzay bilimleri ve teknolojideki yenilikleri anlamak isteyenlere bilgi sunmayı ve bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyorum.

0 yorum