7. Zeka ve Yetenek Kongresi Kayıtları Başladı
Herkesin heyecanla beklediği Kongre’nin kayıtları açıldı...

Türkiye Zeka Vakfı, 2013 yılından beri eğitim alanının tüm aktörlerini yakından ilgilendiren ve güncelliğini her dönem koruyan konularda Zekâ ve Yetenek Kongreleri düzenliyor. Bu kongrelerin yedincisini ODTÜ Eğitim Fakültesi iş birliğiyle 4-5-6 Ekim tarihlerinde ODTÜ, Kültür Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Alanında uzman kişilerin konuşmaları, hedef kitleye yönelik öğretici atölye çalışmaları, paneller ve özgün fikirleri ile zekâ ve yeteneğe dair ne varsa bu kongrede konuşulacak.

Kongrede zekâ ve yetenek kavramı; insanın bütünlüğü içerisinde değerlendirilerek, kavramların hayat başarısındaki rolü, Türkiye’de özel yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik yapılan çalışmalar, üstün zekâlı ve yetenekli çocuğa sahip olan ebeveynlerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm yolları gibi birçok başlık alanında uzman konuşmacılar tarafından ele alınıyor.

Zekâ ve yeteneğin bir arada değerlendirildiği kongrede bu yıl da dikkat çekici isimler yer alıyor…

Çalışmaları hızla devam eden Kongrenin netleşen bazı isimleri şöyle; 

Yedinci Zeka ve Yetenek Kongresi’nin açılış konuşmalarını Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgül Yılmaz Tüzün ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yapacak.  

4.Uluslararası Mozart Müzik Yarışması’nda keman ve viyolonsel branşlarında birincilik ve üçüncülük elde eden ilk ve ortaokul öğrencilerinden Nil İpek Şabi ve Kıvanç Şabi kardeşler katılımcılara etkileyici bir müzik performansı sergileyecek.

Bilim Felsefecisi ve Yazar Dr. Anooshirvan Miandji kongrede “Bilginin Kökeni” başlığıyla katılımcılara seslenirken;  Pepee’nin Yaratıcısı Düş Yeri Kurucusu Ayşe Şule Bilgiç "Düş Kurmak Ciddi Bir İştir Ancak Kelimeleri Olmayanlar Düş Kuramazlar" başlıklı sunumuyla kongrede yer alacak. Bir derste uzaya çıkıyor, diğerinde taş devrine ışınlanıyorlar… Okul öncesi öğretmeni Mehmet Bilgin sınıf içinde yaptığı keyifli ve birbirinde yaratıcı etkinlikleri "Hayalden Gerçeğe 'Dönüşüm!' Sınıfını Bir Hayal Ülkesine Çeviren Mehmet Bilgin'in Hikâyesi” başlıklı konuşmasında izleyicilere sunacak. Türkiye’nin ilk robot kulübü olarak bu alanda öncü konumda bulunan Darüşşafaka FRC Robot Kulübü Öğretmeni Selim Çile, "Robotik Yarışmaları: Zekâ ve Yetenek Gelişimi için Fırsat” konuşma başlığıyla katılımcılara seslenecek.

Eğitimci, Bilim İnsanı ve Yazar kimliğiyle tanınan Doç. Dr. Marilena Z. Leana-Taşcılar  "Üstün Zekâlı Çocuklar ve Başarı" başlığıyla kongrede yer alacak. 

ODTÜ Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet İnam “ Zekâ ve Maneviyat” başlıklı konuşmasıyla deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi  Dr. Özge Özdemir "Felsefi Soruşturma Çalışması: Çocuklar Zekâ ve Yetenek Kavramları Üzerine Ne Düşünüyor?” başlıklı sunumuyla kongrede yer alacak. ODTÜ Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hasibe Özlen Demircan "Ürünümde Süreç Var, Sürecimde Çocuk Var” konuşma başlığıyla kongrede katılımcılara seslenecek.

Zekâ ve yeteneğin başrolde olduğu kongre süresince dikkat çekici atölye çalışmaları da yapılacak. Atölye katılımcıları, etkileşimli bir ortamda uygulama ve öğrenme olanağına sahip olacak. 

Sınırlı sayıda katılımcıyla yapılacak olan atölyeler ve moderatörleri şu şekilde;

 • Prof. Dr. Belma Tuğrul- "Dikkat Oyun Çıkabilir"
 • Prof. Dr. Ozan Evrim Tunca- "Öğrencinizin Müzik Yeteneğini Keşfedin"
 • Doç. Dr. Adile Gülşah Saranlı- ”Türkiye Üstün Yetenekliler Aile Eğitimi Programı Çerçevesinde Ailelerin İhtiyaçları ve Çözüm Önerileri”
 • Dr. Burak Karabey- Uzman Kenan Çağlar Dükel- “Yeni Nesil Sorular Yeni mi? Yoksa Soruları Biz mi Soramadık?”
 • Dr. Tülay Üstündağ- “Muhallebiyi Yutan Labirent”
 • Dr. Deniz Şallı Çopur- "Kültürler Arası İletişim Becerileri"
 • Dr. Derya Şahhüseyinoğlu-“ Hızlı Tekerler”, “Gezegen Peşinde”
 • Dr. Ayça Köksal Konik- “Üstün Potansiyelli Bir Çocuğum Var: Peki Şimdi Ne Olacak?”
 • Dr. Nilay Yılmaz- “Yaratıcı Yazmayı Öğretmek: Yazmak Eğlencelidir”
 • Dr. Deniz Şallı Çopur- “Kültürler Arası İletişim Becerileri"
 • Ecz. Burcu Hatipoğlu- “Nefesini Değiştir, Hayatın Değişsin"

Her yıl katlanarak artan katılımcı ve konuşmacı sayısına sahip olan Zekâ ve Yetenek Kongresi’nde kayıtlar açıldı. Siz de yerinizi ayırtmak ve Kongre hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için http://kongre.tzv.org.tr/2019/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

 • panozaawp
  panozaawp
  2 yıl önce

  เว็บไซต์วิทยาศาสตร์ยอดนิยมของตุรกี