Kayıp Beden, Bulanık Duygular: I Lost My Body
Kayıp Beden, Bulanık Duygular: I Lost My Body

I Lost My Body, Jérémy Clapin yönetmenliğinde 2019 yapımlı Fransız animasyon filmidir. Filmin konusu bedenden ayrılan elin bedenine kavuşma çabası ve ana karakter Naoufel’in tesadüfle tanıştığı Gabrielle’ye olan aşkını konu alır. Aslında film izlenildiğinde iki farklı hikaye anlatıldığını görülür, lakin bu iki hikaye bir hikayeyi barındırır. Modern bir ailede doğan Naoufel piyanist ve astronot olmak hayaliyle çaba sarf ediyordu. Ayrıca Naoufel kasetlerinde ses kayıtlarını biriktirmeyi de çok sever. Bir gün aile tatile giderken araba kazası geçirir, Naoufel’in annesi ve babası hayatını kaybeder. Naoufel başka bir ailede evlatlık olarak hayatını sürdürür. Bu yeni hayatı onun için daha zor ve kötü gelmiştir.

Bedeninden ayrılan el saklı tutulduğu laboratuvardan kaçar ve bedenine ulaşmak için karşısına çıkan bütün engellerle savaşır. Elin bedenden nasıl ayrıldığı Pizza kuryesi olarak çalışan Naoufel ve kütüphanede çalışan Gabrielle arasındaki ilişkide gizlidir. Film incelemesini çok anlamlı bulduğum 2 kelime başlığı altında açıklayacağım.

Serendipity

İngilizce kökenli bu kelimenin anlamı “başka bir şey ararken tesadüfen başka güzel şeylerle karşılaşma; tesadüf eseri güzel şeyler keşfetme.” şeklinde tanımlanır. Pizza kuryesi olarak çalışan Naoufel her zamanki gibi siparişlerini teslim ederken aksilik yaşıyordu. Yine sipariş teslimi yaparken kaza geçirir ve motoru arızalanır. Son siparişi için zaman kovalarken doğru binaya ulaşır ancak yanlış zile basar. İşte o yanlış zile basmasıyla Gabrielle ile tanışır. Aralarında geçen diyalog birbirlerini bulduklarına dair bir işaret gibiydi. Naoufel o günden sonra işi bırakıp Gabrielle’nin peşinde düşmüştür. Onu takip ettikten sonra Gabrielle’nin amcasının marangoz dükkanındaki iş ilanıyla karşılaşmıştır. Amcası kimseyle çalışmamıştı, Naoufel’in ısrarıyla onu işe almıştı. Naoufel, Gabrielle ile tanışmıştı ancak Gabrielle Naoufel’in konuştuğu pizza kuryesi olduğunu bilmiyordu. Sadece amcasının marangoz dükkanında çalışan yeni çırak olarak tanıyordu. Serendipity kelimesiyle bağlantı kurmamın birçok sebebi var. Hayat içerisinde herkes yaptığı işte birçok noktada zorlanır, beklemediği durumlarla karşılaşır ve çözüme ulaşmak için yine çaba sarf eder. Bazen yanlış anlaşılma ile hayat bambaşka bir noktaya gelir ve kişi de o an içerisinde değişir. Bahsettiğim değişim, güzel bir değişim. Bazen de aradığını bulma noktasında doğru bulduğunu düşünüp çoktan yanlış yerde olduğun gözüküyordur ancak o gözüken yanlış yer tamamıyla en doğru yerdir aslında. Hayat hep zıtlıklarla doludur, değişiklik sürekli iyidir. Her şey aynı olsa ne anlamı kalır ki yaşamanın? Naoufel ve Gabrielle arasında neredeyse bir dünya var. Yine de zıt olmaları birbirlerine daha iyi gelir. Her ne kadar Gabrielle Naoufel’in o pizza kuryesi olduğunu öğrendikten sonra onunla iletişimi kesmesi tamamen engel yaratmamıştı. Çünkü kendini ona ait hissediyordu ve onu tamamıyla bırakmak istemedi. Onun hayatına zamansız bir anda gelen güzel bir tesadüf olduğunun farkındaydı ve bu bilinçle yaşamını sürdürüyordu.

Scraffle

İngilizce kökenli bu kelimenin anlamı “mücadele etmek, uğraşmak, gayretli olmak” şeklinde tanımlanır. Filmde bu kelimeyi en iyi şekilde anlatan sahne, bedenden ayrılan elin ona kavuşma çabaları denilebilir. Laboratuvardan kaçması, güvercin ve farelere yakalanması, trende yok olma riski ve insanlar tarafından fark edilip sonra yine gözden es geçilmesi. Bu olaylar birer engeldi lakin el yine de Naoufel’e ulaşma gayretini gösterir. Aslında bedenine ulaşmaya çalışan el şu durumları anlamak ister:

İnsanın kendi içsel arayışı, diğer hiçbir arayışlara benzemez. Çünkü en zor olan şey kendimizle baş başa kalıp bir şeyleri sorgulamaktır. Bağımsızlık insana en çok da mücadele etmeyi öğretir. Kendi ilgi alanlarımızla yaşadığımız toplumdan çok farklı yaşıyor olabiliriz. İnsanları değiştiremeyiz ancak kendimizde adeta bir dünyadan fazlasını oluşturabiliriz. Çünkü oluşturduğumuz o dünya bize her şeyden fazlaca iyi gelecektir. Hedeflerin peşinden gidilmesi, bazen iyi ya da kötü sonuçlar verebilir. Kötü sonuçlar her zaman iyi sonuçlara yaklaşmanın birer belirtisidir. Burada yapmamız gereken tek şey dikkatli bir şekilde çabalayıp hedefimizi gerçekleştirmek olmalıdır. Çünkü dikkatsizlik bazen hayatımızı tamamen kötü yoldan değiştirebilir. Bu yüzden cesur olup insanın kendisine bolca inanç duygusunu beslemesi gerekir.

Vildan Zenan Tekin
Biga Atatürk Anadolu Lisesi - İçerik Yazarı

0 yorum