Bilim insanları kendi kendini temizleyebilen kumaş geliştirdi
Kaşmir kumaşı genellikle kuru temizlemecilerde temizlenmekte ve bu temizleme işlemi son derece pahalı olmasının yanında toksik maddelerin kullanımıyla yapılmaktadır.

Hong Kong ‘lu bilim adamlarının geliştirdiği bu yeni kaşmir kumaşı bünyesinde bulunan nano partiküller sayesinde oluşan lekeleri ve kiri kendi kendine yok ediyor. Ve bu kumaşın en güzel yönü ise normal kaşmir kumaşından sadece yüzde 1 oranla daha pahalı olması.

Bu yeni geliştirilen kaşmir kumaşına sahipseniz ve üzerine kahve, şarap gibi bir şey döktüyseniz ya da başka sebeplerle kirlettiyseniz ve bolca bakteri içerdiğini düşünüyorsanız kumaşınızı temizlemek için yapmanız gereken tek şey 24 saat bir ışık altında kumaşı bekletmek. Böylece kumaş gerekli kimyasal tepkimeleri kendi başlatacak ve kendi kendini temizleyecektir. Daha önce pamuk ve yün içinde benzer çalışmalar yapıp başarıya ulaşan City Üniversitesi bilim adamlarının temizlemesi en zor kumaş türü olan kaşmir içinde bu gelişmeyi kaydetmesi gerçekten büyük bir başarı.

Piyasaya çıkmak için üzerinde olan kimyasal tepkimelerin kullanıcısına zarar vermediğinden emin olmak için yapılan son testleri bekleyen bu yeni kaşmir kumaşının çok yakında satışa sunulacağı belirtiliyor. Unutmamak gerekir ki bu kumaş sadece size zaman ve kolay temizleme fırsatı sunmayacak, kaşmir kumaşlarını temizlemek için kullanılan toksik maddelerin azalmasını dolayısıyla karbondioksit emiliminin de azalmasını sağlayacak.

Kaynak: Silikon Vadisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum