Muhteşem Video, Büyüleyici Güneş Fışkırmasının Güneş Etrafında Dönmesini Gösteriyor
Güneş kromosferinde dönen plazmayı izleyin.

Profesyonel fotoğrafçı ve bilim iletişimcisi Miguel Claro, Güneş'in uzaya koronal kütle atımı (CME) fırlattığı inanılmaz bir hızlandırılmış video yarattı. Portekiz'de çekilen yaklaşık bir saatlik görüntü, plazmanın manyetik alan çizgileri boyunca hareketini gösteriyor.

Güneş'in döngüsü, minimum etkinlikten maksimuma, yaklaşık 11 yıl sürer. Bu mevcut döngü için maksimumun Temmuz 2025'te gerçekleşmesi bekleniyor, bu nedenle Güneş etkinliğini artırıyor. Ve görünüşe göre bu, düzenli olarak gelen güçlü parlama ve koronal kütle atımı raporlarıyla özellikle aktif bir döngü olacak.

Claro tarafından yaratılan hızlandırılmış video, 10 Temmuz'daki Güneş gözlemlerinden alınmıştır ve uzaya bir koronal kütle atımı salan bir güneş fışkırmasını göstermektedir.

 

Claro, Space.com’da, “Büyük bir fışkırmanın görünür olduğunu ve çok hızlı ve şiddetli bir şekilde büyüdüğünü fark eder etmez hemen çekime başladım. Güneş idealden daha düşüktü ve atmosferde Afrika'dan gelen ince bir toz tabakası vardı. Sıcaklık da çok yüksekti, yerel saatle 18:00'de 100 derece Fahrenheit (38 Celsius) civarındaydı. Bu yüzden mümkün olduğunca çok görüntü toplamak için büyük çaba sarf ettim." diye yazdı.

Aynı olay, fışkırmayı ve koronal kütle atımının salınımını gösteren, NASA'nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi sayesinde uzaydan da görülebilir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum