Karıncalar Köprüler Kurabilir ve O Köprüleri Hareket Halinde Görebilirsiniz
Karıncalar Köprüler Kurabilir ve O Köprüleri Hareket Halinde Görebilirsiniz

İnsan olarak sahip olduğumuz 86 milyar nörona kıyasla, sadece 250.000 nörona sahip olmalarına rağmen, karıncalar bir araya geldiklerinde yine de etkileyici başarılar elde edebilirler. Yeni başlayanlar için, trafik sıkışıklığından kaçınma konusunda uzmanlar ve bireysel olarak, ekip çabalarını daha başarılı kılmak için ne zaman ekibi bırakmaları gerektiğini biliyorlar.

Şimdi, araştırmacılar, nahoş sokmalarıyla ün salmış ateş karıncalarını (Solenopsis invicta), yapışkan bir yüzey üzerinde yol bulmaları ve lezzetli bir sosis ödülüne bir köprü oluşturmak için bu becerilerini kullanmalarını filme aldılar.

Bu karınca türü, kendi bedenlerinden oluşan köprüler oluşturmasıyla tanınır; ayrıca selden kurtulmak için kendilerini yüzen sallara dönüştürebilirler.

Fotoğraf: Nasıl bağlandıklarını gösteren, yaklaşık 500 ateş karıncası

Yapışkan ayak pedlerini, pençelerini ve ağızlarıni (dikkatli ve hassas ısırıklarla) kullanarak birbirlerine yapışarak acayip yüzer sallarına dönüşürler.

Her bir karınca, komşu karıncalarla ortalama 14 bağlantı kurar ve su itici dış iskeletlerinin yardımıyla oluşturulan kabarcıklarla kendilerini yüzeyde tutarlar.

Fotoğraf: Karınca kabarcıkları ve sopayı yüzdürmeleri.

2020 yılında yapılan bir çalışmada, Güney Çin Tarım Üniversitesi'nden araştırmacılar, karıncaların yapışkan, parafine bulaşmış bir yüzey üzerinde bir köprü oluşturmak için çevreleyen kalıntıları (bu durumda toprak parçacıkları) kullanabileceğini gösterdi.

Chao Wen ve meslektaşları makalelerinde, "S. invicta, büyük miktarlarda parçacıklarla yapay olarak kaplanmış viskoz yüzeylerde gıda maddelerini aradı ve nakletti, ancak bu faaliyetleri, açıkta kalan viskoz yüzeylerde veya birkaç parçacıkla kaplı viskoz yüzeylerde tamamlayamadı" diye yazdı.

Ancak, karıncalar işlenmiş yüzeyleri gerçek yiyecek olmadan da kapladılar, bu da yiyecek yerine işlenmiş yüzeylerin erişilemezliğinin parçacık örtme davranışını tetiklediğini gösteriyor. Sonuç olarak, yiyecek aramalarında ıslak veya erişilemeyen yüzeyleri değiştirmek için parçacık örtme davranışları geliştirmiş olabilirler

Dahası, karıncalar, güçlü bir karınca kovucu olarak kabul edilen bir tür temel balsamla bulaşmış bir yüzey boyunca bir toprak 'köprü' bile kurabildiler.

Georgia Üniversitesi'nden böcekbilimci Haolin Zeng, Twitter'daki büyüleyici köprü kurma olayı katkısı sırasında çalışkan bir işçi karıncanın altını çizdi.

Parçacıkları - camdan kire kadar her şeyi - taşıma yeteneği, önemli ekolojik biyotürbasyon sürecine, yeraltı toprağının yüzeye devrine katkıda bulunur. Biyotürbasyon, su geçirgenliğini ve üst toprağın verimliliğini önemli ölçüde artırır.

Bu yüzden, bu zeki küçük hayvanlar, piknik yaparken veya evlerimizi istila ettiklerinde ne kadar sinir bozucu olsalar da yiyecek yetiştirmemiz için de büyük bir hizmet sağlarlar.

Bu araştırma Insect Science'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum