Gezegen Araştırmacıları, Venüs'ün En Az 85.000 Yanardağa Ev Sahipliği Yaptığını Söyledi
Gezegen Araştırmacıları, Venüs'ün En Az 85.000 Yanardağa Ev Sahipliği Yaptığını Söyledi

Venüs'ün yüzeyinde binlerce volkan bulunmaktadır. Bu volkanlar, gezegenin şu anda bilim adamlarının büyük ölçüde başka türlü erişemeyeceği iç özelliklerine dair ipuçları sağlıyor. Yeni araştırmada, gezegen araştırmacıları, Venüs'teki volkanları küresel ölçekte kataloglamak için NASA'nın Magellan görevinden Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) görüntülerini kullandılar. Ortaya çıkan veritabanı, %99'unun çapı 5 km'den (3 mil) daha az olan yaklaşık 85.000 volkan içeriyor.

 

Louis'deki Washington Üniversitesi'nden gezegen bilimcisi Dr. Paul Byrne, "Makalemiz, Venüs'teki tüm volkanik yapıların şimdiye kadar derlenmiş en kapsamlı haritasını sunuyor" dedi.

 

"Araştırmacılara o gezegendeki volkanizmayı anlamak için son derece değerli bir veri tabanı sağlıyor – Bu önemli bir gezegensel süreç, ancak Venüs bizimkiyle aynı büyüklükte bir dünya olmasına rağmen hakkında çok az şey bildiğimiz bir şey."

 

Dr. Byrne ve Washington Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Rebecca Hahn araştırmalarında, Venüs'teki volkanları küresel ölçekte kataloglamak için NASA'nın Magellan görevinden alınan radar görüntülerini kullandılar.

 

Veritabanları, yaklaşık %99'unun çapı 5 km'den az olan 85.000 volkan içerir.

 

Byrne, "NASA'nın 1990'lardaki Magellan görevinden bu yana, Venüs’ün jeolojisi hakkında volkanik özellikleri de dahil olmak üzere çok sayıda önemli sorumuz oldu" dedi.

 

"Ancak Venüs'teki aktif volkanizmanın yakın zamanda keşfedilmesiyle, volkanların tam olarak nerede yoğunlaştığını, kaç tane olduğunu, ne kadar büyük olduklarını vb. anlamak özellikle de önümüzdeki yıllarda Venüs için yeni verilerimiz olacağı için çok daha önemli hale geliyor.

 

Ekibin çalışması, volkanların nerede olduğu, nerede ve nasıl kümelendikleri ve mekansal dağılımlarının gezegenin kabuk kalınlığı gibi jeofizik özellikleriyle nasıl karşılaştırıldığına dair ayrıntılı analizler içeriyor.

 

Birlikte ele alındığında, çalışma, Venüs'ün volkanik özellikleri ve belki de herhangi bir dünyanın volkanizması hakkında şimdiye kadarki en kapsamlı anlayışı sağlıyor.

 

Bunun nedeni, Dünya üzerinde karada bulunan volkanlar hakkında çok şey bilmemize rağmen, okyanusların altında keşfedilmeyi hala bekleyen pek çok şey var.

Kendine ait okyanusları olmayan Venüs'ün tüm yüzeyi, Magellan radar görüntüleri ile görüntülenebilir.

 

Venüs'ün neredeyse tüm yüzeyinde volkanlar olmasına rağmen, bilim adamları 20-100 km (12-62 mil) çap aralığında nispeten daha az volkan buldular, bu magma mevcudiyeti ve patlama oranının bir fonksiyonu olabilir.

 

Ayrıca, önceki yanardağ avcıları tarafından göz ardı edilen, 5 km'den daha kısa olan Venüs'teki daha küçük yanardağlara daha yakından bakmak istediler.

 

Hahn, "Gezegendeki en yaygın volkanik özellik bunlar: veri setimizin yaklaşık %99'unu temsil ediyorlar" dedi.

 

‘’Volkanların Venüs'teki diğer yapıların etrafında kümelenip kümelenmediğini veya belirli alanlarda gruplanıp gruplanmadığını anlamak için farklı uzamsal istatistikler kullanarak dağılımlarına baktık."

 

Ekibin makalesi Journal of Geophysical Research: Planets dergisinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum