NASA bugün Mars'a dair çok önemli bir keşifi açıklayacak
ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bugün Mars gezegenine dair 'çok önemli bilimsel bir bulgunun' açıklayacağını belirtti.

NASA'nın Twitter hesabından dün paylaşılan mesajda 'Mars'ın gizemi çözüldü mü? Pazartesi 11.30'da (TSİ 18.30) detayları öğrenmek için NASA TV'yi izleyin' deniyor.

NASA'nın Twitter mesajına gelen yanıtların büyük kısmında 'Yoksa Mars'ta uzaylı mı buldunuz?' sorusu sorulsa da, bilim insanları NASA'nın Mars keşif projesi kapsamında yürütülen araştırmalarda Kızıl Gezegen'de suyun olduğuna dair kanıtlar elde etmiş olabileceğini düşünüyor.

Mars yüzeyinde suyun donum olarak bulunduğu uzun süredir bilinen bir gerçek. Ancak gezegende sıvı halde su olup olmadığı uzun süredir sorgulanan bir konu.

2015'in ilk aylarında NASA'nın Mars yüzeyindeki aracı Curiosity, gezegenin yüzeyinde bir tür tuz molekülü olan kalsiyum Perklorat bulmuştu. Bu bulgu, Mars yüzeyine yakın yeraltı su kaynakları olabileceği fikrini destekler nitelikteydi.

Gezegende sıvı halde su bulunması halinde, Mars'ta yaşamın idame ettirilebileceği yönünde önemli bir adım atılmış olacağı ifade ediliyor.

Kaynak
http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/09/150927_nasa_aciklama

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • musa akkoyuncu
    musa akkoyuncu
    7 yıl önce

    Russell T Davies ve Phil Ford; 15 Kasım 2009'da yayınlanan Doctor Who bölümünde buna benzer bir fikir işlemişlerdi sanki.