Kadın ve Erkek Beyni Ne Kadar Farklıdır?
Yüzyıllardır kadın erkek arasındaki farklar toplumlarda tartışma konusu olmuştur. Bazı toplumların geleneksel anlayışına göre erkekler fiziksel olarak kadınlardan üstün sayılırken, feminizm felsefesine göre hareket eden bazı topluluklar ise kadını özellikle mental açıdan daha üstün ve güçlü görmüşlerdir.

Bilim dünyasında ise doğrular ve kabul edilen gerçekler daha çok bilimsel veriler üzerine kurulmuştur. Peki fiziksel ya da duygusal güç yerine, karar verme mekanizmamızı, kararlarımızı, fikirlerimizi şekillendiren, bizi biz yapan beynimizin gücü hakkında ne söyleyebiliriz? Kadın beyni mi, yoksa erkek beyni mi daha üstündür? Zeka cinsiyet kavramıyla değişen bir değer midir? Tüm bu soruların cevabını bilimsel açıklamalarıyla bu yazımda bulabilirsiniz.

Independent gazetesinin ana sayfasında yer alan araştırma haberine göre, kadın beyninin erkek beyninden ya da erkek beyninin kadın beyninden üstün olduğunu söylemek mümkün değil. Beyindeki sinir bağlantıları erkeklerde ön-arka arası kadınlarda ise sağ-sol loblar arasında dizilmektedir. Gözlemlenebilir sinir bağlantılarındaki farklılıklar ergenlik döneminde kendini göstermeye başlamaktadır. 13 yaşına kadar kadın erkek beyni çok az farklılık gösterirken, 14-17 yaşları arasında değişiklikler şekillenmeye başlamaktadır. Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi Psikoloji Profesörü Ragini Verma’ya göre kadınların ve erkeklerin bazı konularda birbirlerinden üstün olmasının nedeni beyindeki bu sinir bağlantıları arasındaki fiziksel farklılıklar olarak gözleniyor.

Verma’ya göre, kadınların beynindeki sinirlerin sağ-sol loblar arasında dizilmesi sağ taraftaki önsezi alanı ile sol taraftaki mantıksal düşünce alanında bulunmasıyla kadınların neden bu alanlarda genel olarak erkeklerden daha iyi olduğunu açıklar nitelikte. Aynı zamanda duygusal tepkilerimiz de beynin hem sağ hem sol lobundan sinyal veriyor. Erkeklerin ise sadece sol lobundan.

Bilim insanlarına göre, erkeklerin yön bulma, konumlandırma, gibi konularda kadınlardan daha iyi olması, kadınların ise içgüdü, hafıza, empati ve duygusal zeka gibi konularda erkeklerden daha yetenekli olması beyindeki fiziksel farklılıklarla doğru orantılı olarak gözlemleniyor.

Genel olarak kadın beynine empatik, erkek beynine sistematik demek de mümkün. Fakat tüm bu değişiklikler ve farklılıklar 100% kadın ya da erkekte olacak diye bir şey söz konusu değil. Cambridge Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre 82 kişi üzerinde yapılan bir testte erkeklerin 17%’sinin kadın beynine, kadınların ise 17%’sinin erkek beynine sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Kadın ya da erkek beynindeki sinirlerin dizilimindeki anormallikler ise şizofreni, bipolar bozukluk, psikoz, depresyon gibi hastalıkların da habercisi olabiliyor. Doğal olarak kadın erkek beyni arasındaki bu farklılıklardan dolayı, bu tarz ruhsal ve sinirsel hastalıkların tedavisinde ve rehabilitasyon tekniklerinde, kadınlar ve erkekler için ayrı yöntemler uygulanmaktadır.

Sonuç olarak son yapılan araştırma sonuçlarına göre, kadın ya da erkek beyninde bazı farklılıklar olmasına karşın, kadın ve erkek beyni tamamen farklı olarak kategorize edilebilir demek yanlıştır.

Kaynaklar
http://www.sciencemag.org/news/2015/11/brains-men-and-women-aren-t-really-different-study-finds
https://www.theguardian.com/science/brain-flapping/2013/dec/04/male-female-brains-real-differences
http://www.independent.co.uk/life-style/the-hardwired-difference-between-male-and-female-brains-could-explain-why-men-are-better-at-map-8978248.html

Kapak Görseli
https://www.activememory.com/uploads/monologue/post/hero_image_file/69/Male_V_Female_brain_hero.jpg

Büşra Demir
Boğaziçi Üniversitesi / Mat-Bilgisayar Mühendisliği -

0 yorum