Dünyanın En Yaşlı Kara Hayvanı Jonathan, Resmi 190. Yaşını Kutluyor
Yüz doksan hiç bu kadar iyi görünmemişti.

Kaplumbağa Jonathan, 2022'de insan kayıtlarındaki en yaşlı kaplumbağa oldu ve 190 yaşına girdikten sonra Guinness Dünya Rekorları tarafından ödüllendirildi. Fotoğraf kayıtlarına göre 1832'de yumurtadan çıktığı kabul ediliyor ve bu yılın Kasım ayında nihayet kendisine resmi bir doğum günü verildi.

Guardian'ın bildirdiğine göre, Jonathan'ın doğum günü İngiliz denizaşırı topraklarının valisi Nigel Phillips tarafından 4 Aralık 1832 olarak ilan edildi. Güney Atlantik Okyanusu'ndaki Saint Helena adasındaki evinde üç günlük bir parti ile kutlandı ve bu, keşke davet edilseydik dediğimiz bir parti.

Vali konağında kaplumbağa dostu doğum günü pastası eşliğinde gerçekleştirilen geceye sürüngen dostlar ve yöre halkı davet edildi. Hem dünyanın yaşayan en yaşlı hayvanı hem de insan kayıtlarındaki en yaşlı kaplumbağa olan bir yaratığa uygun bir övgü.

Jonathan bir Seyşeller dev kaplumbağası (Aldabrachelys gigantea hololissa) ve prestijli tacı, 1965'te 188 yaşında ölen Madagaskar kara kaplumbağası Tu'i Malila'nın pençelerinden aldı. Teknik olarak, resmi rekor unvanı en yaşlı chelonian, tüm kaplumbağaları, su kaplumbağalarını ve kara kaplumbağalarını içeren bir kabuklu sürüngen cinsi.

Üzerinde çalışılacak herhangi bir resmi belge olmadığından, kaplumbağanın ileri yaşı, 1882'de Seyşeller'den Saint Helena'ya vardığını gösteren eski bir fotoğrafa dayanan bir tahmin. Fotoğrafta Jonathan tamamen olgun görünüyor ve dolayısıyla muhtemelen en az 50 yaşında, bu da onun en azından 1832'de doğduğunu düşündürüyor.

Dünyadaki etkileyici zamanı, 39 ABD başkanı süresince ilerlemesine ve Napolyon'la tanışmayı kıl payı kaçırmasına tanık oldu. Yavaş yaşam temposu, belirli arayışlarda geri durmasına izin verdi ve 184 yaşına kadar banyo yapmadı.

Jonathan'ın kör olduğu ve koku alma duyusu olmadığının bildirilmesiyle, 190’ı şimdiye kadarki herhangi bir kara hayvanından daha iyi taşısa da zaman etkisini göstermeye başlıyor, ancak yine de muz ve marul göbeği gibi favorilere karşı bir düşkünlüğü var.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum