Bu Penguenler İlk Yumurtalarını Gizemli Bir Şekilde Terk Ediyorlar
Bu Penguenler İlk Yumurtalarını Gizemli Bir Şekilde Terk Ediyorlar

Dünyada en az çalışılan türlerden biri dik sorguçlu penguenler, her üreme mevsiminde iki yumurta bırakır, ancak ilkini terk eder.

Çoğu zaman, dik sorguçlu penguenlerin (Eudyptes scateri) yumurtladığı ilk yumurta basitçe yuvadan yuvarlanarak dışarı çıkar. Ancak bazen dişi, ilk yumurtaları yuvadan dışarı itecek kadar ileri giderek kasıtlı olarak terk eder.

Tuhaf davranış ilk olarak 1998'de gözlemlendi ve penguenin uzak, ıssız adalarında saha çalışmasını ilk kez yürüten araştırmacılar, bunun neler olduğunu anladıklarını düşünüyorlar.

Eski verilerin yeniden analizi, son 50 yılda sayıları keskin bir şekilde azalan bu subantarktik penguenlerin, atalarıyla aynı miktarda kril ve kalamar bulamadıkları için doğrudan ve dolaylı olarak bebek öldürmeye zorlandıklarını gösteriyor.

Penguenlerin yumurtladığı ilk yumurta ikincisinden çok daha küçük olduğu için anneler ikincisini tutmayı seçer. Birkaç farklı teori daha olmasına rağmen, bu yeni çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, daha önceki yumurtanın daha küçük olduğundan şüpheleniyor çünkü bu ilk yumurtalar dik sorguçlu penguenler hala Yeni Zelanda'nın güney kıyılarındaki üreme adalarına göç ederken oluşuyor. İkincisi ise ilkinden yaklaşık beş gün sonra yumurtlanıyor.

 

Fotoğraf: Dik sorguçlu penguen tarafından bırakılan birinci (sol) ve ikinci (sağ) yumurtalar. (Lloyd Davis Fotoğrafçılık/CC-BY 4.0)

Dik sorguçlu penguenlerle ilgili veriler son derece yenidir, muhtemelen uzak habitatları nedeniyle bilimsel olarak göz ardı edilmektedir.

Bugün onların nesli tehlikede, bu durumda onlar hakkında çok az şey bilinmesi gerçeğinin etkisi de büyük. Araştırmacılar, 1998 çalışmasının hala "bu tür hakkında mevcut olan en ayrıntılı veri" olduğunu söylüyorlar.

Bu dik sorguçlu penguenlerin nasıl ürediğini anlamak, korunmaları için çok önemlidir.

Araştırmacılar tarafından 1998'de incelenen 113 yuvadan, birinci yumurtaların yaklaşık yüzde 80'i ikinci yumurtanın yumurtlanmasından hemen önce veya o gün içinde yuvadan atıldı. Geri kalanlar ise bundan sonra bir hafta içinde kayboldu.

Çalışmanın yazarları, "İlk yumurtayı bırakmadan ikinci bir yumurtaya sahip olmak fizyolojik olarak imkânsız olduğundan, dik sorguçlu penguenlerin yapabileceği en iyi şey, ilk yumurtayı yuvadan dışarı atmaktır" diye açıklıyorlar.

Çalışma PLOS ONE'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum