Dünya'nın Manyetik Alanını Keşfederken
ESA’nın Dünya’nın işleyişini çözmek için geliştirdiği uydu takımının ilki Swarm, uzay bilim çalışmaları için yüksek kaliteli ölçüm imkanı ve uyum içinde çalışan özdeş üç uydusu ile yaşadığımız gezegenin uzay ile nasıl etkileştiğine dair yeni ipuçları elde etmek için 2013 senesinde fırlatılmıştı.

ESA’nın manyetik alan görevi, gezegenimizin en gizemli özelliklerinden birini keşfetmek için düzenlendi. Serbest halde olan kuzey manyetik alanın her birkaç yüz bin yılda bir polaritesi kaydığı için bir pusula zaman zaman kuzey yerine güneyi gösterebilir. Bir yandan da manyetik alanın gücü sürekli olarak değişmekte ve şu anda da önemli zayıflama belirtileri göstermektedir.

İyonosfer ve manyetosfer tabakalarındaki manyetik sinyallere ek olarak, Dünya’nın çekirdeği, yer kabuğu ve okyanuslardan kaynaklanan sinyalleri de ölçen Swarm’dan gelen yeni sonuçlar paylaşıldı. Dünya’nın manyetik alanının çoğu, 3000 kilometreden daha derinlerde erimiş demirin dış çekirdeğindeki hareketinden üretiliyor. Kalan yüzde altısı ise, kısmen Dünya’yı çevreleyen elektrik akımından ve bir kısmı da üst litosferdeki mıknatıslı kayalardan kaynaklanıyor. Üstelik litosferik manyetik alanın çok zayıf olmasına ve bu yüzden de uzaydan zor seçilmesine rağmen, Swarm üçlüsü bunun manyetik sinyallerini haritalamayı başardı. 

Zehra İstemihan
Boğaziçi à niversitesi Fizik Yüksek Lisans

0 yorum