Bir Karınca Yüzüne Ait İnanılmaz ve Korkutucu Fotoğraf
Bir Karınca Yüzüne Ait İnanılmaz ve Korkutucu Fotoğraf

Büyük olasılıkla daha önce hiç böyle bir karınca görmediniz: Ultra yakın çekimde, Litvanyalı fotoğrafçı Eugenijus Kavaliauskas, sanki bir fantezi dünyasından çıkmış gibi, hareketsiz görünen bir karınca yüzünün fotoğrafını çekti.

Fotoğraf, Nikon tarafından düzenlenen 2022 Küçük Dünya Fotomikrografi Yarışması'nda 'Farklılık Görüntüsü' olarak onurlandırıldı ve nedenini görmek kolay. Bu fotoğraf ayrıca, Reddit'te de büyük ilgi gördü ve alkış aldı.

Resim, yaygın bir marangoz karınca olan Camponotus'un çenelerinin ve antenlerinin yakından görünüşüdür. Yuvalarını çoğunlukla orman ortamlarında ahşabın içine yaparlar ve yaprak bitleri tarafından salınan ölü böcek, nektar ve bal özünü atıştırırlar.

Washington Post'a göre, karıncanın yüzünün parıldayan kırmızı gözlere benzeyen kısımları aslında antenlerinin tabanıdır, sarı dişler gibi görünenler ise karıncaların çevreyi algılamak için kullandıkları çok küçük 'tetikleyici' tüylerdir.

Fotoğraf, aslında, karıncanın yüzünün ayrıntılarını gerçekten ortaya çıkarmak için kullanılan bir yansıyan ışık tekniği ile 5x büyütmede bir mikroskoptan çekildi.

Kavaliauskas'ın Washington Post'a söylediği gibi, yırtıcı kuşları fotoğraflamayı denedikten sonra, şimdi dikkatini böceklere odaklanıyor. Yeteneğinin diğer birçok büyüleyici örneğini kendisine ait Instagram sayfasında görebilirsiniz.

Kavaliauskas, Insider'a "Her zaman ayrıntılar, gölgeler ve görünmeyen köşeler arıyorum" dedi. "Fotoğrafçılığın asıl amacı bir kaşif olmaktır. Yaratıcı'nın başyapıtlarından ve Tanrı'nın tasarımlarını görme fırsatından çok etkileniyorum."

Diğer 56 fotoğraf da yarışma jürisi tarafından Ayırt Edici Görüntüler olarak etiketlendi ve hepsi göz atmaya değer - elimizde fare embriyoları, kelebek pulları, dinozor kemikleri ve çok daha fazlasının makro görüntüleri var.

Yarışmanın genel galibi, İsviçre'deki Cenevre Üniversitesi'nden Grigorii Timin ve Michel Milinkovitch tarafından yakalanan Madagaskar dev bir gündüz kertenkelesinin (Phelsuma grandis) embriyonik elini gösterdi.

Nikon Instruments İletişim ve CRM Müdürü Eric Flem, "Nikon Small World, her yıl örnek teşkil edecek bilimsel teknik ve sanat sergileyen bir dizi mikroskobik görüntü alıyor" diyor.

Bunun kadar iyi bir çekim yapabileceğinizi düşünüyorsanız veya en azından denemek isterseniz, 2023 Küçük Dünya yarışması için başvurulara şimdiden başlayabilirsiniz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum