ABD, 2030 İklim Hedeflerini Güncelledi
ABD, 2030 İklim Hedeflerini Güncelledi

Biden yönetimi, Paris İklim Anlaşması çerçevesinde yeni bir taahhütte bulunduğunu duyurdu. Şimdi hedef, sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltmak.

Hedef iddialı ama boş bir hayal ürünü de değil. Mevcut iklim modellerinin yeni yayınlanan bir analizine göre, güçlü ve acil eylemle bu oldukça mümkün.

Enerji analistleri, öncelikle enerji sektörüne odaklanarak, ülkenin hangi ilk adımları atması gerektiğini gösterdi.

Araştırmacılar, önümüzdeki on yılda, elektrik şebekesinin yüzde 80 temiz enerjiyle (bugünün iki katı) çalışması için yeşil politikaların genişletilmesi gerektiğini savunuyorlar. Bu değişim hızını ve ölçeğini karşılamak için makale, ABD'nin güneş ve rüzgâr enerjisi gibi hâlihazırda mevcut olan teknolojilerin yanı sıra ısı pompaları için ısıtıcıları değiştirmeye ve elektrik şebekesinin güvenilirliğini artırmaya odaklanması gerektiğini öne sürüyor.

2030 yılına kadar temiz enerjiyi genişletmenin yolları olduğunu bildiren mevcut inceleme, ayrıntılara ışık tutuyor.

Elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji kaynakları için maliyet indirimleri ve vergi kredileri gibi devlet teşvikleri olmadan, ABD muhtemelen güncellenmiş iklim taahhüdünün gerisinde kalacaktır.

Yazarlar, "Bu tür değişikliklerin maliyetleri olmasına rağmen, önemli faydaları da var" diye yazıyor,

ABD enerji ve ulaşım sektörleri, 2030 hedeflerine ulaşmak için gereken emisyon azaltımlarının yüzde 89'unu oluşturuyor ve bunun çoğu, yakıt geçişleri yoluyla gerçekleştirilebilir.

Rüzgâr ve güneş kapasitesinin geçmişte olduğundan iki ila yedi kat daha fazla artırılması gerekecek, kömür kapasitesinin ise yüzde 90 ila 100 oranında azaltılması gerekecek. Bu, tesislerin tamamen kapatılmasını gerektirecektir.

Yazarlar, "Kömür kullanımındaki önemli düşüş, aynı zamanda, bu değişikliklerden ve karmaşık politik ekonomilerinden etkilenen bireyler ve topluluklar için adil bir geçişe dikkat edilmesini gerektiriyor" diye uyarıyor.

ABD enerji sektöründe bu kapsamlı geçişi başarabilirse, 2030 hedeflerine giden yolun yüzde 66'sını kat edebilir.

Yeşil enerji değişiklikleri daha sonra ekonominin diğer sektörlerine doğru dalgalanarak, tüm karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Elektrikli araçlar (EV'ler) bu geçişin önemli bir parçası olacak. 2021'deki otomobil satışlarının yüzde 4'ünden 2030'a kadar yüzde 67'nin üzerine çıkmaları gerekecek.

Biden yönetiminin hedefi, 2030 yılına kadar elektrikli araç satışlarının yüzde 50'ye ulaşmasını sağlamak, ancak iklim modelleri bunun gerekli hedeflere ulaşmak için yeterli olmayabileceğini öne sürüyor.

 

Ön maliyetler çok büyük olacak, ancak faydalar da öyle. Bazı raporlar, 2030 yılına kadar emisyonlarda yüzde 53'lük bir azalmanın yılda 140 milyar dolar tasarruf sağlayabileceğini öne sürüyor. Sağlık yararları tek başına 2030 yılına kadar yılda on milyarlarca dolara eşit olabilir.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı'ndan enerji analisti Nikit Abhyankar, "Doğru politikalar ve altyapı ile Amerikalı tüketicilere milyarlarca dolar tasarruf sağlarken ve yeni istihdam yaratırken emisyonlarımızı azaltabiliriz" diyor.

Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Şimdi sadece yapmamız gerekiyor.

Çalışma Science dergisinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum