Maymun Çiçeği Virüsü Beklenmedik Bir Hızda Evrimleşiyor
Maymun Çiçeği Virüsü Beklenmedik Bir Hızda Evrimleşiyor

Yeni bir çalışma, maymun çiçeği virüsünün normalde beklenenden çok daha hızlı bir şekilde mutasyona uğradığını ve muhtemelen bir "hızlandırılmış evrim" döneminden geçtiğini öne sürüyor.

Mayıs ayında Afrika dışında tespit edilmesinden bu yana 48 ülkede 3.500'den fazla kişiye bulaşan virüs, geçirdiği onlarca yeni mutasyon nedeniyle daha bulaşıcı olabilir. Nature Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, virüs daha önce görülmeyen 50 yeni mutasyon taşıyor.

Çalışma yazarları, bilim insanlarının genellikle maymun çiçeği gibi virüslerin her yıl bir veya ikiden fazla mutasyon kazanmasını beklemediğini belirtti.

Maymun Çiçeği, virologların maymunlarda ve kemirgenlerde doğal olarak dolaşabileceğini düşündüğü nadir bir hastalıktır. Bir ortopoks virüsü, çiçek hastalığına neden olan variola virüsü ile aynı aileden ve cinsten gelir ve genellikle endemik olduğu Batı ve Orta Afrika'nın ötesine yayılmaz.

Ancak bu yıl, hastalığın ilk yaygın salgını Afrika'nın ötesine yayıldı. Durum bilim insanlarını şaşırttı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) salgını küresel bir sağlık acil durumu olarak sınıflandırmayı düşünmeye başlamasına yol açtı.

Maymun Çiçeği virüsü suşları, STAT'a göre Batı Afrika ve Kongo Havzası bölümleri olarak bilinen iki bölüme veya soylara ayrılabilir. Her bir daldaki virüsler farklı ölüm oranları taşır; Batı Afrika dalı kabaca yüzde 1 ölüm oranına sahipken, Kongo Havzası virüsü bulaştırdığı kişilerin tahmini yüzde 10'unu öldürüyor.

STAT'ın bildirdiğine göre, devam eden salgın Batı Afrika kanadı tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor.

Büyük bir çift sarmallı DNA virüsü olarak, maymun çiçeği, HIV gibi bir RNA virüsünden çok daha fazla replikasyon hatalarını düzeltebilir, bu da şu anki maymun çiçeği suşunun, 2018'de ilk dolaşmaya başladığından beri gerçekten sadece bir avuç mutasyon biriktirmiş olması gerektiği anlamına gelir.

Ancak, 15 maymun çiçeği viral örneğinden DNA topladıktan ve genetik bilgilerini yeniden yapılandırdıktan sonra, araştırmacılar gerçek mutasyon oranının beklediklerinden 6 ila 12 kat daha yüksek olduğunu buldular.

Araştırmacılar, makalede, maymun çiçeği virüsünün mutasyon oranındaki büyük sıçramanın "Orthopoxvirüslerin ikame oranına ilişkin önceki tahminler göz önüne alındığında beklenenden çok daha fazla olduğunu" yazdı.

Tarihsel olarak, maymun çiçeği, açık cilt lezyonları, vücut sıvıları, kontamine materyal, havaya öksürülen solunum damlacıkları ve yakın cilt teması yoluyla kişiden kişiye bulaşır.

Ancak yeni enfeksiyonların benzeri görülmemiş hızı, virüsün konakçılarına nasıl bulaştığı konusunda bir şeylerin değişmiş olabileceğini ve yeni mutasyonların olası bir neden olabileceğini düşündürüyor.

Araştırmacılar tarafından tanımlanan mutasyonların çoğu, virüsün insan bağışıklık sistemiyle, özellikle APOBEC3 adı verilen virüsle savaşan enzimlerin bir ailesiyle teması nedeniyle ortaya çıkmış olabileceklerine dair ipuçları da taşıyor. Bu enzimler, genetik kodlarını kopyalarken onları hata yapmaya zorlayarak virüslere saldırır ve bu genellikle virüsün parçalanmasına neden olur.

Bununla birlikte, bazen virüs karşılaşmadan kurtulur ve STAT'a göre genetik koduna birkaç mutasyon alır. Araştırmacılar, teoriye göre bu tür savaşlar tekrar tekrar meydana geldi ve virüsün kısa sürede birçok mutasyon almasına neden oldu, diyor.

Virüsün mutasyon oranı 2018'de arttı ve bunu neden yaptığına dair de birkaç açıklama var.

Virüsün o zamandan beri insanlarda düşük seviyelerde dolaşıyor ve enzimlerle yaptığı savaşlar yoluyla bir takım yeni mutasyonlar alıyor olması mümkündür.

Alternatif olarak, virüs uzun süredir biz fark etmeden endemik olmayan ülkelerdeki hayvanlar arasında yayılıyor olabilir ve sonra bu yıl aniden insanlara geri sıçradı.

Ya da 2017'de Nijerya'yı vuran bir maymun çiçeği salgınının ardından virüsün çoğunlukla Afrika ülkelerinde yayılması - bu yıl endemik olmayan ülkelerde yeniden dirilmeden önce daha küçük topluluklar arasında hareket ederken hızla evrimleşmesi mümkündür.

Adına rağmen, maymun çiçeği en yaygın olarak insanlara kemirgenlerden bulaşır. Afrika ip sincapları, çizgili fareler, dev keseli sıçanlar ve fırça kuyruklu kirpiler hastalığın ana rezervuarları olduğuna inanılan türlerdir.

Maymun çiçeğinin Amerika Birleşik Devletleri'nde en son bu kadar yaygın olduğu 2003 yılında, Gana'dan Teksas'a ithal edilen enfekte Gambiya keseli sıçanların bir sevkiyatının hastalığı yerel çayır köpeklerine bulaştırmasından sonra 71 kişinin Batı Afrika virüsü ile enfekte olduğu zamandı.

Maymun çiçeği için doğrudan bir tedavi henüz test edilmedi, ancak doktorlar hastalara çiçek hastalığı aşısı ile aşılanmış insanlardan alınan antiviral ilaçlar ve antikorlar uyguluyorlar.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum