Yeni X Patlaması Atmosferinden Püskürürken Güneş Gerçekten Uyanıyor
Güneş döngüsü en aktif aşamasına giriyor.

28 Mart 2023 akşamı geç saatlerde Güneş güçlü bir güneş patlaması yaydı. Bu olay, gezegenin Güneşli bölümünde bazı sınırlı ve geçici radyo parazitlerine ve bazı durumlarda kesintilerine neden oldu. O zamanlar alan Asya ve Okyanusya'yı içeriyordu.

Patlamalar X sınıfıydı: Güneş patlamalarının A, B, C, M veya X sınıfına yerleştirildiği logaritmik sınıflandırmamızdaki en güçlü sınıf. X, M'nin on katıdır, o da C'nin on katıdır, ancak herhangi bir C patlaması veya daha düşük seviyedeki bir patlama Dünya'yı etkilemez. Bu sonuncusu bir X1.2 patlamasıydı - önemli, ancak bu güneş döngüsünde, özellikle de son birkaç ayda gördüğümüz en güçlüleri arasında değil.

The image shows a subset of extreme ultraviolet light that highlights the extremely hot material in flares and which is colorized in teal.

Güneş Diskinin sağ alt kısmındaki patlama ile Güneş'in Güneş Dinamikleri Gözlemevi görüntüleri. NASA/SDO

 

Güneş'teki patlamalar, koronal kütle atımları ve delikler hakkında çok fazla tartışma varmış gibi geliyorsa, bunun nedeni Güneş'in şu anda çok aktif olması. Kayıtların başlamasından bu yana 25. olan bu güneş döngüsü için Güneş maksimum aktivitesine doğru ilerlediğinden bu beklenen bir durum - ancak Güneş'in tamamen uyanık olduğu kabul edilse bile, bu son birkaç ay modellerin tahmin ettiğinden çok daha aktif geçti ki bu çok heyecan verici.

Güneş'in değişkenliği ve yıldızımızın ne kadar aktif olduğunu artırabilecek veya bastırabilecek potansiyel daha uzun süreli döngüler hakkında hala bilmediğimiz çok şey var. Bu patlama gezegenimizi etkilerken, Güneş çok daha güçlenebilir. Modern yöntemler kullanılarak, en güçlü patlama 2003'te kaydedildi ve en azından bir X28'di - o kadar güçlüydü ki, onu ölçen sensörlere aşırı yük bindirdi.

Yeni patlama, NASA'nın Güneş'i sürekli izleyen Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından bildirildi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum