Yeni İnsansı Robot Ameca'nın Mükemmel Yüz İfadeleri Var
Yeni İnsansı Robot Mükemmel Yüz İfadelerine Sahip

"Dünyanın en gelişmiş insan biçimli robotu" Birleşik Krallık robotik şirketi Engineered Arts tarafından yayınlanan bir videoda tanıtıldı. Ameca adlı robot, sentetik kas hareketleri ve daha önce yalnızca insanların taklit edebileceği ince motor kontrolleriyle bugüne kadarki robotlar arasında gerçeğe en yakın yüz ifadelerine sahip. 

Ameca şu anda yüz ifadeleri için bir test platformudur, ancak vizyon, robot formunu yerleşik bir yapay zeka ile birleştirmek üzerine. Böylece onunla konuşan kişiyle etkileşime girip yanıt verebilecek ve hatta yüz ifadelerini tanıyabilecek. Bu insansı robot, yazılım geliştirmek ve donanımı yükseltmek için açık bir platform olarak tasarlandı ve sadece bir ekrandan ibaret olmayan "alternatif bir arayüz" sağladı.

Engineered Arts, "Ekranlara bakmak ve klavyelerde yazmak yerine, teknolojimizle daha insani yollarla iletişim kurabilmeliyiz. Makineler bir gülümsemeyi, bir kafa hareketini veya bir el hareketini anlamalıdır" diye yazdı. "Robotların bizimle iletişim kurmak için yüzlere ve ellere ihtiyacı var, çünkü bu ifadeler çok daha doğal ve anlaşılması kolay." Bu son gelişme Terminator ve iRobot'a benzese de şirket, "insanları öldürmede kötü" oldukları için insansı robotlardan endişe etmemeniz gerektiğini, bunun yerine endişelerinizi zaten otonom olarak insanları öldüren otomatik dronlara çevirmeniz gerektiğini belirtiyor.

Ameca bir gün evin önündeki robotik çalışan olarak konumlandırılabilir veya bir etkinlikte konuklarla etkileşime girebilir. Çalışmalar devam ederken ve öngörülebilir gelecekte devam edecek olsa da, Ameca artık satış ve etkinlik kiralama için hazır.

Ameca dünyaya salındığında kesinlikle karışık bir tepki vardı. Bazıları korkularını dile getirdi, bazıları robotun yüz ifadelerinin insanlarınkine ne kadar benzer olduğundan etkilendi, bazıları ise inanılmaz derecede rahatsız oldu. 

Engineered Arts sadece bu robotla yetinmiyor. Ameca, çeşitli görevler için ürettikleri birkaç farklı robottan sadece biri. Mesmer adlı robotları, hareketlerinizi etkileyici bir doğrulukla taklit edebilir. Quinn adlı robotları ise müşterilerle profesyonelce ilgilenmek için tasarlanmış konuşan bir kafadır. Robothespian adlı robotları da bir etkinlikte müşterileri cezbetmek için çok dilli, özelleştirilebilir bir robottur. Ekip, filmler için özel robotlar bile yaratıyor.

Youtube videosuna buradan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=IPukuYb9xWw

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/new-humanoid-robot-has-eerily-perfect-facial-expressions/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum