Uzmanlar, Kedinizi Nasıl Eğitmenizi Öneriyor?
Uzmanlar, Kedinizi Nasıl Eğitmenizi Öneriyor?

Pandemi, ilk kez evcil hayvan sahiplenen insanlarda bir artışa neden oldu. Bu insanlar çoğunlukla yavru kedi ve köpek sahipleniyorlar. Deneyimsiz evcil hayvan sahipleri bile yeni bir köpek yavrusunun biraz eğitime ihtiyacı olacağını önceden biliyorlar fakat insanlar aynı şeyin yavru kediler için de geçerli olduğunu nadiren düşünüyorlar.

Ancak kedilerin de köpekler gibi bizimle birlikte yaşamaya uyum sağlamak için desteğe ihtiyacı vardır. Basit eğitim biçimleri onların refahı için iyi olabilir.

Köpeklerle karşılaştırıldığında, kediler insanlarla farklı tarihsel ilişkilere sahiptirler. Kediler hiçbir zaman bizimle iş birliği yapma ve iletişim kurma veya hayvancılık, avcılık, koruma gibi çalışma rollerini yerine getirme yeteneklerini geliştirmek için yetiştirilmemiştir.

Ancak araştırmalar, kedilerin eğitim çalışmalarına yanıt verebildiklerini ve köpeklere benzer görevleri yerine getirmek için eğitilebildiklerini gösteriyor.

Kediler genellikle tuvalet eğitiminde ustalaşmak için köpeklerden daha az desteğe ihtiyaç duyarlar. Kedilere doğru tuvalet tepsisini sağlamak genellikle yeterlidir.

Ancak sadece hayatımızı kolaylaştırmak için evcil hayvanları eğitmeyi düşünürsek hata yapmış oluruz aynı zamanda bu eğitimin, kediye de pek çok olası faydasının olduğunu biliyoruz.

Örneğin, bir barınakta eğitim, bir kedinin keşif davranışlarını, insanlara karşı olumlu tepkilerini ve hatta belki de sahiplenilme şanslarını artırmak için yararlı bir araç olabilir.

Evde, kedi taşıyıcısında rahat hissetmek, araba yolculuklarına alışmak, bakıma tahammül etmek ve temel sağlık muayenelerini ve tedavilerini almak gibi konularda kedilere yardımcı olmak için basit teknikler kullanabiliriz. Bu tür bir eğitim, kedilerin veteriner ziyaretleriyle daha iyi başa çıkmasına da yardımcı olabilir.

Kediler, insanlara karşı doğuştan gelen bir yakınlıkla doğmazlar, iki haftalıktan itibaren nazik, sıcak muameleye maruz bırakılmaları gerekir, böylece düşman değil dost olduğumuzu öğrenebilirler.

Genç kedilerin sosyal ipuçlarımıza karşı daha dikkatli olduklarına dair sınırlı kanıt vardır, bu da onların eğitime daha yatkın oldukları anlamına gelebilir. Yavru kediler,  kedi değnekleri veya olta oyuncakları kullanılarak oynatılmalıdır bu sayede ellerimize veya ayaklarımıza saldırmamayı öğrenirler.

Bağırmak, kaba davranmak veya su spreyi kullanmak gibi cezalar strese neden olabilir ve sahip-kedi ilişkilerini bozabilir.

Daima ödül mamaları ve övgü gibi olumlu pekiştirmeler kullanın. Bu evcil hayvanları eğitmenin en etkili yolu olmasının yanı sıra onların sağlığı için de daha iyidir.

Ödüle dayalı teknikler, bir kediye kendi başına bir taşıyıcıya girmesini veya bir veterinerin tedavisini uygularken sakince oturmasını öğretmenin mükemmel bir yolu olabilir. Bazı çok arkadaş canlısı, gıda güdümlü kediler beşlik çakmanın, oturmanın veya dönmenin öğretilmesinden keyif alabilirler.

Ancak kediler, özellikle kendilerini rahat hissetmedikleri durumlarda, bize dikkat etmeye veya istediğimizi yapmaya köpeklerden daha az motive olurlar. Bu faktörler, insan sosyal işaretlerine katılmak için kedileri eğitmeyi içeren çalışmalarda yüksek bırakma oranlarını açıklayabilir.

Onlarla herhangi bir eğitime başladığınızda, kedinin kendilerini rahat hissettikleri bir yerde olduğundan emin olmamız önemlidir. Kedinin her zaman istediği zaman uzaklaşma veya seansı bitirme seçeneğine sahip olduğundan emin olun ve rahatsız görünüyorsa onlara bir süre vermeye çalışın.

Aranacak işaretler arasında kedinin başını çevirmesi, burnunu yalaması, başını sallaması, patisini yukarı kaldırması, ani kendini temizleme nöbetleri, kambur veya gergin görünme, seğiren veya gümbürdeyen bir kuyruk ve dönmüş veya basık kulaklar sayılabilir.

 

Kedinize bir taşıyıcıya girmeyi ve beş kolay adımda yerleşmeyi nasıl öğreteceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 

  1. Onu bir battaniyenin üzerine çekin

Kedinizin kendini güvende hissettiği bir yerde, ona bir battaniyeye yerleşmesini öğretin. Bunu, kediyi yiyecek kullanarak battaniyenin üzerine çekerek yapın.

Kedinizin en çok neyi sevdiğine bağlı olarak, battaniyede kaldığı için daha fazla ödül maması, okşama veya sözlü övgü ile ödüllendirin. Onları oturma pozisyonuna teşvik etmek için burun hizasında besleyin, ardından kediyi çömelmeye teşvik etmek için zemin yüksekliğinde besleyin ve sonunda battaniyenin üzerine yatmasını sağlayın.

 

  1. Taşıyıcıyı tanıtın

Kediniz birinci adımda ustalaştığında, battaniyeyi kapağı kaldırılmış olarak bir taşıyıcının altına yerleştirin. Aynı ödüllendirici adımları tekrarlayın.

 

  1. Yavaştan alın

Kediniz taşıyıcıdaki battaniyenin üzerinde mutlu bir şekilde dinlenirken, kapıyı takmadan kapağı taşıyıcının üzerine yerleştirin ve ödüllendirme işlemini tekrarlayın.

 

  1. Kedinizin hızı belirlemesine izin verin

Kediniz mutlu bir şekilde taşıyıcıya girdikten ve içeri yerleştikten sonra, kapıyı taşıyıcının üzerine yerleştirin, ancak aniden içeride sıkışıp kalmaması için başlangıçta açık tutun.

 

İstedikleri zaman taşıyıcıdan çıkmalarına izin verin ve tekrar içeri girmelerini teşvik etmek için ödül mamaları kullanın. Küçük hareketlerle kapıyı kapatmaya çalışın sonra tekrar açın, her seferinde kediye bir ödül verin.

Bunu, kedi hala rahatken kapı tamamen kapanana kadar (başlangıçta sadece birkaç saniye için) yavaşça tekrarlayın. Sonrasında kediyi kapalı kapıdan besleyin.

 

  1. Neredeyse bitti

Kedi taşıyıcıdayken kapının daha uzun süreler kapalı kalması için çalışın, her seferinde birkaç saniye daha ekleyin. Taşıyıcının yanlarından veya kapısından mama atarak kediyi ödüllendirmeye devam edin ve her bir besleme arasındaki süreyi kademeli olarak artırın.

 

Her eğitim seansı toplamda birkaç dakikadan fazla sürmemelidir ve bazı kediler günde sadece bir seansı tercih edebilir. Bu son adımın tamamlanması için çok sayıda seans, günler veya haftalar gerekebilir.

Bu makale, The Conversation'dan yeniden yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum