Uzaylılara gönderilen plaklar artık internette
Voyager-1 ve Voyager-2 uzay araçlarıyla birlikte ateşlenen ve Dünya'dan sesler içeren Altın Plaklar, Soundcloud'da dinlenebilecek.

NASA, 1977'de uzaya ateşlediği ikiz Voyager araçlarının taşıdığı sesleri Soundcloud'a yükledi. Güneş Sistemini boylu boyunca kat eden ve Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'ü ilk kez gözlemleyen uzay araçları, yıldızlararası uzayda yolculuklarına devam ediyor.

NASA, uzun yolculukları esnasında karşılarına Dünya dışı akıllı varlıklar çıkması olasılığını düşünerek, uzay araçlarına birçok ses yüklemişti. Plaklarda geçen Türkçe ses kaydı, '"Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun" ifadesini içeriyor.

Altın kaplama bakırdan yapılan plaklar, derin uzayda milyarlarca yıl dayanıklı kalmaları için Uranyum-238 izotopu ile kaplandı. Carl Sagan'ın başında yer aldığı komite tarafından seçilen plakların içeriği, doğaya ait seslerin yanı sıra 55 dilde selamlama içeriyor.

Altın Plakları Soundcloud'da dinlemek için: https://soundcloud.com/nasa

Kaynak
http://tr.sputniknews.com/bilim/20150728/1016806519.html#ixzz3hAqquV8Q

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

2 yorum

 • buket hartoğlu
  buket hartoğlu
  8 yıl önce

  Nereden dinleyebilirim. iPhone iPad kullanıyorum safariye ulaşılamıyor diyor

 • Mesut Can
  Mesut Can
  8 yıl önce

  O sesi Nasa'ya yollayan mühendisimiz gerçekten ne düşünüyordu? Nasıl bir psikoloji içerisindeydi de uzaylının sabah-ı şerifini hayırlamak içinden geldi?