Uzaydaki En Yassı Patlama Daha Önce Hiç Görülmemiş Tuhaf Bir Olgu
Gök bilimciler, bunun mevcut uzay patlamaları anlayışımızı yeniden yazacağını düşünüyor.

2018'de gök bilimciler, otomatik olarak AT2018cow adını alan çok tuhaf bir yıldız patlaması keşfettiler. O zamandan beri sadece "cow" (inek) olarak bilinmeye başlandı ve Hızlı Mavi Optik Geçişler (FBOT'lar) adı verilen yeni bir cisim sınıfının prototipi. Ve araştırmacılar şimdi olayın daha önce sanıldığından daha tuhaf olduğunu fark ettiler.

Bu patlama son derece düz ve patlama kaydedildikten birkaç gün sonra diskin yarıçapının yaklaşık onda biri kalınlığında kalın bir diske yayılmış görünüyordu. Uzaydaki patlamalar bir asimetri seviyesine sahip olabilir, ancak bu şimdiye kadar kaydedilen en küresel olmayan patlama ve bu, tüm FBOT'ların özelliklerinin bir göstergesi olabilir.

Sheffield Üniversitesi'nden baş yazar Dr. Justyn Maund, bir açıklamada, "FBOT patlamaları hakkında çok az şey biliniyor - patlayan yıldızlar gibi davranmıyorlar, çok parlaklar ve çok hızlı gelişiyorlar. Basitçe söylemek gerekirse, tuhaflar ve bu yeni gözlem onları daha da tuhaf yapıyor. Artık kesin olarak bildiğimiz şey, kaydedilen asimetri seviyelerinin bu gizemli patlamaları anlamanın önemli bir parçası olduğu ve yıldızların Evren'de nasıl patlayabileceğine dair önyargılarımıza meydan okuduğudur." dedi.

Bu çalışmadaki can alıcı unsur, ışığın polarizasyonuydu. Işık, salınan elektrik ve manyetik alanlardan oluşur ve bu salınımlar herhangi bir yönü gösterebilir. Işık polarize ise, salınımın belirli bir yönde gerçekleştiği anlamına gelir. Bu yaklaşım, 3D sinemada kullanılan yaklaşımdır. İki polarizasyona sahip ışık gönderilir ve her bir mercek bir kısmını filtreleyerek beynimize bir şeyi 3 boyutlu gördüğümüz izlenimini verir.

Bu olaydan bir polarize ışık parlaması ölçüldü ve bu, ekibin patlamanın şeklini ölçmesine olanak sağladı. Düz diskin o noktada kabaca Güneş Sistemi büyüklüğünde olduğunu ortaya çıkardı.

Dr. Maund, "Umarım bu yeni bulgu onlara biraz daha ışık tutmamıza yardımcı olur - patlamaların bu kadar asferik olabileceğini hiç düşünmemiştik. Bunun birkaç olası açıklaması var: İlgili yıldızlar ölmeden hemen önce bir disk oluşturmuş olabilir veya bunlar, yıldızın çekirdeğinin çökerek bir kara deliğe veya nötron yıldızına dönüştüğü ve daha sonra yıldızın geri kalanını yediği başarısız süpernovalar olabilir.” diye açıkladı.

Bilinen yalnızca dört FBOT daha var, bu nedenle insanlığın onları anlaması sınırlı kalıyor. Vera Rubin Gözlemevi gibi yakında kurulacak tesislerin bu olaylardan daha fazlasını bulması ve belki de bu son derece düz patlamanın bir aykırı değer olup olmadığını öğrenmesi bekleniyor.

Çalışma, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’de yayınlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum