Uzayda Yaşam Test Edildi!
NASA, ikinci denemesinin ardından uzayda ilk şişme odalı yaşam formunun yapımını gerçekleştirdi. Daha ucuz bir maliyet ve daha güvenli uzay deneyimi sunan forumun yaygınlaşması bekleniyor.

NASA, uzay görevlerinde kullanılmak üzere meydana getirdikleri şişme odalı yaşam formunu NASA TV'de yayınlanan görüntülerle izleyicilere tanıttı.

Bigelow Aerospace tarafından özel olarak tasarlanan yaşam formu, uzay istasyonları için daha az maliyetli ve daha güvenli bir uzay deneyimi sunma hedefi olacak.

Bigelow Genişletilebilir Faaliyet Modülü ya da BEAM adındaki şişme oda, uzayda astronotlar tarafından test edilen "ilk şişme oda yaşam formu"unvanına sahip oldu.

NASA'nın Mars Gezegenine yönelik olarak planladığı 3 yıllık görevlerde söz konusu odayı kullanacağı ifade ediliyor.

Oda Nasıl Şişirildi?

NASA çalışanı astronot Jeff Williams, saat 09.00 itibariyle içi hava ile dolu olan vanayı açtı. Zaman içerisinde şişmeye başlayan modülün hacmi genişlemeye, ipleri gerilmeyi başladı.

Aradan geçen 7 saat sonrasında ise, modül mevcut hacminin 10 katı kadar büyüyerek, görevlerde kullanılmak istenen haline sahip oldu.

NASA, odanın sıcaklık, basınç, radyasyon ve diğer gerekli sensörlerinyüklemesinin testin bir hafta öncesinde hazırlandığını belirtti.

İlk Deney Başarısız Olmuştu

NASA, geçtiğimiz Perşembe günü itibariyle deneyi gerçekleştirmiş; fakatkumaş, köpük ve güçlendirilmiş dış katmanda meydana gelen aksaklıklar, deneyin başarısız olmasına yol açmıştı.

NASA çalışanı Don Huot, deneyin henüz başlangıç seviyesi olduğunu, gelecek süreçte gerek tasarım, gerekse de nitelik bakımında daha işlevsel çözümler geliştireceklerini ifade etti.

Bigelow Aerospace'in mevcut BEAM odalarında 20 kata kadar daha fazla şişen odaların planlarında bulunduğu VentureBeat'te yer alan haberde dile getirildi.

Kaynak
http://shiftdelete.net/uzayda-yasam-test-edildi-71937

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum