Uzayda Bir Yıllık Görev Tamamlandı
Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) bir yıllık görev sürelerini tamamlayan ABD'li astronot Scott Kelly ve Rus kozmonot Mikhail Kornienko, Dünya'ya döndü.

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 51 yaşındaki Kelly ve 55 yaşındaki Kornienko ile UUİ'de altı ayını tamamlayan kozmonot Sergey Volkov'u taşıyan Soyuz kapsülünün 3.5 saatlik yolculuğun ardından Kazakistan'a indiğini açıkladı. 

İnişin ardından Rusya’dan yapılan açıklamaya göre, Kornienko ve Volkov'un sağlık durumlarının inceleneceği, ardından da değerlendirme ve rehabilitasyon için başkent Moskova yakınlarındaki Star City’e götürülecek. Daha önceki görevleriyle uzayda geçirdiği toplam süre 520 güne ulaşan Kelly ise ailesiyle buluşmak ABD'nin Houston kentine gitmek üzere yola çıkacak.

Kelly ve Kornienko, UUİ'deki görev süreleri sırasında Dünya'nın çevresini 5 bin 440 kez döndü, uzayda yaklaşık 232 milyon kilometre yol kat etti ve 10 bin 880 gün doğumu ve gün batımına tanıklık etti.

KELLY UZAY’DA EN UZUN SÜRE KALAN ABD’Lİ OLDU

Öte yandan NASA'nın Mars ile ilgili projelerini hayata geçirmeden önce insan bedeninin uzay koşullarındaki yaşama nasıl tepki vereceğini ölçmek için bir astronotunun UUİ'de bir yıl geçirmesine karar vermesinin ardından görevlendirilen Kelly, uzayda en uzun süre kalan ABD’li oldu.

Tek bir seferde uzayda en uzun süre kalma rekoru ise 8 Ocak 1994 ve 22 Mart 1995 arasında Mir Uzay İstasyonu'nda 437 gün 18 saat geçiren Rus kozmonot Valeri Vladimirovich Polyakov'a ait.

Kaynak
http://tr.sputniknews.com/rusya/20160302/1021235105/roscosmos-nasa-kornienko-kelly-uui.html#ixzz41jUsnYGq

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum