'SuperGPS' Teknolojisi Konumumuzu Kesin Bir Netlikte Belirleyebilecek
'SuperGPS' Teknolojisi Konumumuzu Kesin Bir Netlikte Belirleyebilecek

Birçoğumuz seyahat sürelerini tahmin etmek, yol bulmak, trafik sıkışıklığından kaçınmak, çocukları takip etmek ve genellikle kaybolmaktan kaçınmak için GPS'e (Küresel Konumlandırma Sistemi) güveniyoruz.

Ancak, özellikle bir uydudan düz bir görüş hattı almanın zor olduğu yerleşim alanlarında, her zaman en güvenilir sistem değildir.

Şimdi araştırmacılar, bazı senaryolarda sonunda GPS'in yerini alabilecek yeni ve gelişmiş bir teknoloji buldular. SuperGPS olarak adlandırılan teknoloji, 10 santimetreye kadar doğru sonuçlar veriyor ve navigasyon uydu sistemlerine dayanmıyor.

Yeni yaklaşım, hücre ağlarına benzer ağlardan yararlanıyor, ancak telefonlarımıza veri akışı yapmak yerine ağ, cihazda kesin bir düzeltme alıyor.

Radyo vericileri ve fiber optik ağların bir kombinasyonu, bazı akıllı ince ayarlarla birlikte sistemin temelini oluşturur.

Hollanda'daki Vrije Universiteit Amsterdam'dan fizikçi Jeroen Koelemeij, "Son teknoloji birkaç yenilikle, telekomünikasyon ağının GPS'ten bağımsız, çok doğru bir alternatif konumlandırma sistemine dönüştürülebileceğini fark ettik" diyor.

"Mevcut mobil ve Wi-Fi ağları gibi bağlantı ve GPS gibi doğru konumlandırma ve zaman dağılımı sağlayabilen bir sistemi başardık ve başarıyla geliştirdik."

6 radyo vericisi olan bir test alanında, araştırmacılar sistemlerini 660 metrekarelik bir alanda çalışırken gösterebildiler. İletilen radyo sinyallerinin zamanlamaları ölçülebilir ve mesafeyi ölçmek için yorumlanabilir, bu da daha sonra bireysel cihazların konumunu ortaya çıkarır.

Yeni ağ konumlandırma sisteminin temel bileşenlerinden biri, senkronize bir atomik saattir: mükemmel zamanlama, daha hassas konumlandırma anlamına gelir. Temel olarak, fiber optik kablolar, her şeyi senkronize ve saniyenin milyarda birine kadar doğru tutan bağlantılar olarak işlev görür.

Fotoğraf: SuperGPS sistemi, vericileri, alıcıları, bir veri merkezini ve senkronize bir atomik saati birleştirir. (Delft Teknoloji Üniversitesi)

Sistem aynı zamanda normalden çok daha büyük bir radyo sinyali bant genişliği kullanıyor - radyo spektrum bant genişliği, kıtlığı nedeniyle pahalı olsa da, ekip, ağ iletişimi için daha büyük bir sanal bant genişliği oluşturuyor.

Bu ek bant genişliği, standart GPS ile ilgili en büyük sorunlardan birinin üstesinden gelir; bu, radyo sinyallerinin binalardan yansıması ve hızla karışabilmesidir.

Yeni sistem, otomatikleştirilmiş araçların yanı sıra, onu geliştiren araştırmacılara göre kuantum iletişim ağlarının ve mobil cihazlar için yeni nesil ağların planlanmasında yararlı olabilir.

Küresel Navigasyon Uydu Sistemlerinin (GNSS) GPS dâhil kesinlikle kullanımları olsa ve uzun bir süre daha bunu yapmaya devam edecek olsa da, uzmanlar sürekli olarak onu iyileştirmenin ve iyileştirmenin yollarını arıyorlar.

Bunu GPS'e gerçek bir alternatif olarak belirlemek için daha fazla test yapılması gerekecek. Önerilen ağ tabanlı sistemin, iletim protokolleri ve donanımı hâlihazırda kullanımda olmasına rağmen, kurulması da zaman alacaktır. Araştırmacılara göre mevcut mobil ve Wi-Fi direkleri en azından şimdilik bu iş için uyarlanabilir.

Araştırma Nature'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum