Sarah Brightman uzayda arya söylemeyecek
"Phantom of the Opera" (Operadaki Hayalet) müzikalinin yıldızı, İngiliz soprano Sarah Brightman, "ailevi nedenlerden ötürü" Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yolculuk etme planlarından vazgeçti.

Brightman, Rusya'ya ait Soyuz aracıyla, yeryüzünün 418 km. yukarısında seyreden Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidip 10 gün süreyle uzayda kalma planı çerçevesindeki eğitimlere Ocak ayında, Rusya'daki Star City'de başlamıştı.

Geziyi düzenleyen özel Amerikan seyahat acentası, bu uzay yolculuğunun İngiliz sanatçıya maliyetini 52 milyon dolar olarak açıklamıştı.

Sarah Brightman'ın Facebook sayfasında yer alan açıklamada, "Brightman, ailesiyle ilgili kişisel nedenlerle, planlarını değiştirmek zorunda kaldı. Dolayısıyla kozmonotluk eğitimini ve uzaya yolculuk planını erteledi." denildi.

Opera sanatçısı, 15 ülkenin katıldığı, 100 milyar dolarlık bir proje olan Uzay İstasyonu'na para ödeyerek giden 8. turist olacaktı.

Microsoft şirketinin kurucularından Charles Simonyi, Uzay İstasyonuna iki kez gitti.

Japon girişimci Satoshi Takamatsu da, Sarah Brightman'ın yedeği olarak eğitim almaktaydı ve şimdi uzaya seyahat edebilecek durumda olduğu düşünülüyor.

Brightman'ın Eylül ayında uzaya gitmesi planlanmıştı

Ancak Rusya, Soyuz aracında bir inceleme yapılacağından istasyona gönderilecek bir sonraki mürettebatın seferini iki ay ertelediğini açıkladı. Bu yüzden Eylül'deki seferin de ertelenmesi bekleniyor.

54 yaşında olan ve Rusça öğrenmeye, hayatta kalma becerilerini geliştirmeya başlayan Sarah Brightman'ın eğitim çalışmalarını ve yolculuğu iptal kararının, Soyuz'un uçuşundaki gecikmeden kaynaklanıp kaynaklanmadığı belli değil.

Brightman ile eski eşi ünlü besteci Andrew Lloyd Webber uzayda söyleyeceği "güzel bir parça" üzerinde çalışmaktaydı.

Kaynak
http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/05/150514_sarah_brightman

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum