Pitonlar, Nasıl Neredeyse Her Şeyi Yutabiliyorlar?
Pitonlar, Nasıl Neredeyse Her Şeyi Yutabiliyorlar?

Birmanya pitonları çok büyüktür, 5 metreye kadar büyüyebilirler. Ancak onların büyüklüğü bile tek başına, geyik veya timsah kadar büyük bir avı nasıl yutabildiklerini açıklamaz.

Yeni bir çalışma, Birmanya pitonlarının (Python molorus bivittatus), çenelerinin, benzer büyüklükteki bazı yılanların yiyebileceğinden altı kat daha büyük avları yutmak için yeterince geniş olmasını sağlayan benzersiz bir özelliği nasıl geliştirdiğini detaylandırıyor.

Doymak bilmez iştahlarına rağmen, vahşi Birmanya pitonları, kısmen insanlar tarafından yapılan habitat kaybı nedeniyle, Güneydoğu Asya'da aslında savunmasızdır.

Ancak aynı zamanda Florida'da, yerli türleri yok ediyor ve hemen hemen her şeyi yiyerek ekosisteme zarar veriyorlar.

Fotoğraf: Birmanya pitonu, Everglades Ulusal Parkı'nda yetişkin bir beyaz kuyruklu geyiği yutarken. (Ian Bartoszek)

Yeni çalışmada, Bartoszek ve diğer üç araştırmacı, bu devasa yılanın biyolojisine, özellikle de karşılaştığı hemen hemen her canlıyı yeme yeteneğine daha yakından baktı.

Çalışma, zaten geniş olan ağızlarının daha da geniş açılmasına yardımcı olmak için, Birmanya pitonlarının özel bir evrimsel özellik geliştirdiğini buldu: Alt çeneleri arasındaki süper esnek deri, bu sayede, son derece hareketli çenelerinin tek başına izin verdiğinden bile daha büyük hayvanları yutabiliyor.

Yılanlar avlarını çiğnemeden bütün olarak yutma eğiliminde olduklarından, ağızları ne yiyebileceklerini belirlemede önemli bir faktördür.

Fotoğraf: Birmanya piton çenelerinin BT taramaları. (Jayne ve diğerleri, Bütünleştirici Organizma Biyolojisi, 2022)

İnsanların ve diğer memelilerin alt çenelerinden farklı olarak, yılanların alt çene kemikleri kaynaşmaz, ancak ağızlarının daha geniş açılmasına izin veren elastik bir bağ ile gevşek bir şekilde bağlanır.

Yine de genişletilebilir çeneler yılanlar için standart olsa da, Birmanya pitonlarının alt çenelerinin süper esnek derisi yeni bir elastikiyet seviyesine çıkıyor.

Jayne, "Sol ve sağ alt çeneler arasındaki esnek cilt, pitonlarda kökten farklıdır. Toplam boşluk alanlarının ortalama yüzde 40'ından biraz fazlası esnek deridendir" diyor.

Jayne ve meslektaşları, yılanların esnemelerinin vücut boyutlarına göre nasıl olduğunu görmek için, Birmanya pitonlarıyla birlikte vahşi yakalanmış ve tutsak kahverengi ağaç yılanlarının (Boiga düzensizis) esnemelerini de incelediler.

Hafif zehirli olan bu daha küçük yılanlar, orman kanopilerinde kuşları ve diğer küçük avları avlarlar.

Fotoğraf: Bir Birmanya pitonunun (solda) ve kahverengi bir ağaç yılanının (ek) ağzı. (Bruce Jayne)

Araştırmacılar, yılanları ve potansiyel avlarını ölçerek, yılanların yiyebileceği en büyük hayvanları ve fareler ve tavşanlardan timsahlara ve beyaz kuyruklu geyiklere kadar farklı av seçeneklerini yemenin göreceli yararlarını ve zararlarını tahmin edebilirler.

Veriler, daha küçük yılanların, nispeten daha büyük avları yemelerini sağlayan genişlemiş bir esneme boyutundan daha fazlasını kazanabileceğini göstermektedir

Araştırmacılar, daha büyük vücut boyutunun yalnızca yılanlar için daha geniş bir menü sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda diğer yırtıcılar korunmalarına da yardımcı olduğunu ekliyor.

Geçmiş araştırmalar, Birmanya pitonları gibi yılanların avlarını boğarak değil, hayvanların kan akışını keserek öldürdüklerini gösteriyor.

Yeni araştırma, istilacı bir türün nasıl kontrol edileceğini bulmaktan çok biyolojik bir merakı anlamakla ilgili olsa da, en azından bilim insanlarının, Burma pitonlarının sulak alan ekosistemleri üzerindeki basamaklı etkilerini tahmin etmelerine yardımcı olabilir.

Çalışma Integrative Organismal Biology'de yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum