Önümüzdeki Birkaç On Yılda Uzay Asansörleri Mümkün Mü? Bir Uzman Olabileceğini Düşünüyor
Ancak bilim insanlarının çoğu ikna olmadı.

Bir uzay mühendisi ve fizik profesörü, uzay asansörlerinin - evet, bizi yörüngeye taşıyacak gerçek asansörlerin - gerçeklikten sandığımız kadar uzak olmayabileceğini söylüyor. Fikirlerine göre, böylesine çılgın bir konsept nispeten kısa sürede gerçekçi olabilir veya bilge sözleriyle: "Elon Musk bunun için kendine pay çıkarmaya başladığında yakın olduğumuzu anlayacağız."

Peki, uzay asansörü tam olarak nedir? Her şey yolunda giderse, insanlar 2040'ta Mars'a gidecek ve kalıcı bir dünya dışı koloniye sahip olmanın en büyük sorunlarından biri lojistik. Kargo ve insanları uzaya çıkarmak zahmetli ve pahalı bir iş çünkü onları tam olarak yüksek patlayıcılara bağlıyoruz ve istediğimiz yere gitmesini umuyoruz.

Bazıları, çok daha iyi bir yolun, Dünya yüzeyinden yörüngeye gerçekten çok uzun bir tel çekmek ve bir kapsülü telde yukarı ve aşağı göndermek olabileceğine inanıyor. Yakıttan tasarruf edecek, emisyonları azaltacak, genel maliyetleri düşürecek ve roketlerden çok daha az tehlikeli olacaktır. Yine de tahmin edebileceğiniz gibi, uzay asansörleri önemli zorluklar olmadan gelmiyor.

Birincisi, tel nasıl gergin kalır? Kötü hava koşulları veya başıboş uzay çöpü gibi hiçbir şeyin gelip teli yok etmemesini nasıl sağlayabiliriz? Böyle bir şey nasıl inşa edilir?

Scientific American için yakın tarihli bir görüş yazısında, uzun süredir uzay asansörü meraklısı olan Stephen Cohen, tüm cevapları bildiğine inanıyor. Bir sistemin gerçekçi uygulaması üzerinde çalışmış ve hatta “Bir Uzay Asansörünün Dinamiği” başlıklı bir yüksek lisans tezi yayınlamış olan Cohen, asansörle yıldızlara ulaşmanın gerçekten mümkün olabileceğine inanıyor.

İşte Cohen'in planı: bir uydu, diğer tüm uydular gibi bağlantısız olarak, yüzeyden yaklaşık 36.000 kilometre yükseklikte jeosenkronize yörüngede Dünya etrafında döner. Uydu, Dünya'dan uzağa ve uzaya doğru hızlanmak için yakıt kullanırken bir tel (çok, çok uzun bir tane) bırakır. "Yerçekimi ve merkezkaç etkileri" kullanılarak, tel yere sabitlendiğinde gergin kalır. Tebrikler, artık bir uzay asansörünüz var.

Ne yazık ki, modern teknoloji bunu tam olarak kapsamıyor. Telin, çeliğin yaklaşık 50 katı kadar belirli bir güce ihtiyacı var, ki Cohen bunu göz ardı etmeye ve geri kalanını hallederken materyal uzmanlarına bırakmaya karar verdi.

Cohen'e göre, muhtemelen materyalin yapılmasından yaklaşık 10 yıl uzaktayız ve büyük ihtimalle Mars'ta yürüyeceğimiz varsayılan 2040'tan önce uzaya çıkmayacağız. Ancak, sonrasında çok uzun sürmeyebilir, diyor Cohen, ki bu çılgın bir düşünce.

Bilim insanlarının çoğu ikna olmadı - uzay asansörlerinden yıllardır bahsediliyor ancak hala sonu görünmeyen dünyevi yaşamımıza bağlıyız. Yine de kim bilir, belki de kendimizi roketlere bağladığımız günler yakında sona erebilir; astronotların o günü memnuniyetle karşılayacağını ancak hayal edebiliriz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum