On Yılda Bir Olan Olay, Asteroit Bugün Dünya'nın Yakınından Geçiyor
"Şehir katili" asteroit inanılmaz derecede güvenli bir mesafeden geçecek.

Sadece üç hafta önce keşfedilen asteroit 2023 DZ2, bugün gezegenimizin yakınından geçecek. 40 ila 90 metre arasında bir boyuta sahip olduğu tahmin ediliyor ve bu da onu, bir çarpmanın bir şehri yok edebileceği "şehir katili" boyut aralığına koyuyor. Ancak endişelenmeyin, asteroit 168.300 kilometrelik son derece güvenli bir mesafeden, ya da Dünya ile Ay arasındaki ortalama mesafenin yaklaşık yüzde 40'ından geçecek.

Güvende olmak için yeterince uzak ancak gök bilimcilerin harika bir bilim görebilecekleri kadar yakın. NASA, bu Dünyaya Yakın Cisme 3 nadirlik derecesi veriyor ve bu büyüklükteki cisimlerin bu kadar yakına ancak on yılda bir geldiğini tahmin ediyor. Tespit edilen asteroitlerin çoğunun nadirlik derecesi sıfırdır, bu da her yıl onlar gibi yaklaşık 100 tane olduğunu gösterir.

Tweet linki.

 

Avrupa Uzay Ajansı Gezegen Savunma Başkanı Richard Moissl, bir açıklamada, "Son günlerde internette bu asteroidin haberlerini görmüş olabilirsiniz." dedi. "Bu 'şehir katili'nin Dünya'ya çarpma ihtimali yok, ancak yakın yaklaşımı gözlemler için harika bir fırsat sunuyor!"

Uluslararası Asteroit Uyarı Ağı'ndaki gök bilimcilerin, tehlikeli bir asteroit gerçekten keşfedilirse ne yapabileceklerini denemek için bu fırsatı kullandıklarını belirten NASA'daki meslektaşları tarafından yankılanan bir duygu.

Tweet linki.

 

Bunun gibi bir cisim Dünya'ya çarparsa, büyük bir hasara neden olma ihtimali vardır ve çarpma konumu ile kendiniz arasına güvenli bir mesafe koymak istersiniz. Asteroit 2023 DZ2'nin önümüzdeki yüzyılda gezegenimize çarpma ihtimali yok, bu yüzden en azından şu anda zararsız kategorisine yerleştirebiliriz.

Bu cismin gökyüzünde hareket ettiğini görmek istiyorsanız, en az 9 santimetrelik bir dürbüne veya bir teleskopa ihtiyacınız olacak. Veya Sanal Teleskop projesindeki canlı yayına göz atabilirsiniz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum