Haftanın Kitap Önerisi: Fizik Yasaları Üzerine
Bu haftaki kitap önerimiz Richard P. Feynman'dan Fizik Yasaları Üzerine

1964 A. Einstein Ödülü ve 1965 Nobel Fizik Ödülü sahibi Profesör R. Feynman sadece fizik yasalarının kavranışına yaptığı katkılarla değil, fiziği fizikçi olmayanlar için de çekici kılma yeteneğiyle tanınır.

İşte kitap hakkında yapılan bazı yorumlar;

"Olağanüstü ... bu kitapta büyük bir fizikçinin düşünme biçimini görüyorsunuz."
Times Literary Supplement

"Feynmanın "hiç kimse o kadar akıllı değildir" saptaması bana şunları çağrıştırıyor: Feynmanın başarılarında "sihirli" bir yan yoktur, ama doğru düşünmek, doğanın gerçekliğine doğru bir şekilde yaklaşmak, doğru soruları sormak, geleneksel olmayan cevapları denemek, sahte seslere ve kanıtlanamaz varsayımlara karşı dikkatli olmak vardır."
Philip W. Anderson

Dickin [Richard Feynman] fiziğinin insanlar tarafından anlaşılmasının zor yanı matematiksel denklem kullanmamasıdır. Nevvtondan bu yana teorik fizikçiler denklemler yazarlar ve sonra bu denklemlerin çözümleri üzerine çalışırlar. Hans [Bethe], Oppy [Oppenheimer] ve Julian Schvvinger bu şekilde fizik yapmışlardır. Dick ise denklemleri yazmadan çözümleri kafasında yapar. Neler olup bittiğini kafasında canlandırır ve minimum matematik kullanarak çözümün ortaya koyduğu resmi çıkartır. Hayatları boyunca denklem çözmeye uğraşanların onun karşısında şaşırıp kalmalarını anlayabiliyorum. Onların zihinleri analitik çalışırken, Feynmanınki resimseldir.
Freeman Dyson


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum