NASA'nın ISS'yi Yok Etmek İçin 180 Milyon Dolarlık Planı Açıklandı
Görünüşe göre biraz "uzay çekişi" gerektirecek.

ISS uzun ömrünün sonuna doğru hızla ilerlerken, NASA onu uzaydan indirecek ve denize çarpma yolunda rehberlik edecek bir uzay aracını araştırmaya başlamak istiyor. Plan, atmosfere girip herhangi bir karadan en uzak konum olan Pasifik Okyanusu'ndaki Nemo Noktası'na inmesi için, mükemmel zamanda yörüngeden hafif bir "uzay çekişi" içerecek.

İlk olarak Space.com tarafından bildirilen plan, yakın zamanda, NASA'ya ayrılan 27,2 milyar dolarlık tahsisin "yeni bir uzay çekişinin geliştirilmesini başlatmak için" 180 milyon dolarlık bir tahsisi de içerdiği, Beyaz Saray'ın yıllık bütçe açıklamasında duyuruldu. Plan, ISS'nin operasyonel ömrünün resmi olarak sona erdiği 2030'da gerçekleşecek.

Para bu işe özel bir uzay aracına gidecek, böylece NASA ISS'yi yörüngeden çıkarmada Rusya'nın Progress kargo uzay aracına bağlı olmak zorunda kalmayacak. Hala ana plan olabilir, ancak ajans her ihtimale karşı bir miktar fazlalık olmasını istiyor.

180 milyon dolar işleri başlatacak olsa da, biraz daha fazlasına ihtiyaçları olacak.

Space.com'un bildirdiğine göre, NASA'nın insanlı uzay uçuşu şefi Kathy Lueders, bir basın toplantısında, "Elimizdeki bir maliyet tahmini yaklaşık 1 milyar doların biraz altındaydı." dedi.

"Amacımız bir RFP [teklif talebi] ile çıkmak ve ardından, açıkçası, teklifleri aldığımızda, bundan daha iyi bir fiyat almayı umuyoruz. Ancak bu bize 24'te bu kritik yeteneği hayata geçirmemiz için sağlıklı bir başlangıç sağlıyor."

ISS, (umarız) okyanusta ulaşılması en zor nokta olarak tanımlanan ve Pasifik Okyanusu'nda çok uzak bir konum olan Nemo Noktası olarak da bilinen Okyanus erişilemezlik kutbuna inecek.

Nemo Noktası, karadan mümkün olan en uzak noktadır, bu da onu hızlanan bir ateş topunu hedeflemek için ideal bir nokta yapar. Sonuç olarak, Nemo Noktası esasen yörüngeden çıkarılan çöpler için bir "uzay aracı mezarlığı" haline geldi - ve 2030'da, tüm zamanların en ikonik uzay aracının sonunda orada dinlenme ihtimali yüksek.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum