NASA Uzay Severler İçin Rüya Gibi Bir İş Sunuyor! Bir Yıl Süren Mars Simülasyonu
NASA, bir yıl sürecek simüle kızıl gezegen deneyimi için Mars hayranı dört kişi arıyor.

Uzay ajansının Mürettebat Sağlığı ve Performans Keşif Analogu (CHAPEA), Mars Dune Alpha adı verilen 158 metrekarelik (1.700 fit kare) bir yaşam alanına hapsedilmeyi, sınırlı kaynaklara sahip olmayı, çevresel stres faktörleri ve ekipman arızaları gibi zorluklarla karşılaşmayı içerir.

NASA, görevin web sitesinde "Görev sırasında mürettebat simüle edilmiş uzay yürüyüşleri gerçekleştirecek ayrıca fiziksel ve davranışsal sağlık ve performansı da içerebilecek çeşitli faktörler hakkında veri sağlayacak" açıklamasını yapıyor.

CHAPEA baş araştırmacısı Grace Douglas, "Bu analog ortama sahip olmak, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda elde edemeyeceğimiz bazı diğer gerçekçilik efektlerini koymamıza ve ayrıca daha büyük bir model büyüklüğü elde etmemize olanak tanıyor" diyor ve bu yöntemin neden gelecekte Ay ve Mars'a yapılacak mürettebatlı görevler için bilgi toplamak amacıyla kullanıldığını açıklıyor.

 

"Bu gerçekten de bu görevlerde ihtiyaç duyacağımız tüm verileri elde etmemizin temelini oluşturuyor."

 

Tüm NASA başvurularında olduğu gibi, seçim kriterleri de oldukça zorludur.

Uygun adayların ABD vatandaşı ya da 30-55 yaşları arasında daimî ikamet eden, sağlık durumları mükemmel ve sigara içmeyen, sabıka kaydı bulunmayan kişiler olması gerekiyor. Potansiyel mürettebatın ayrıca en az yüksek lisans düzeyinde STEM niteliklerine sahip olması, uçak pilotu olarak en az bin saat çalışmış olması veya askeri subay eğitimini tamamlamış olması gerekmektedir.

 

Sorulardan biri "COVID izolasyonuyla nasıl başa çıktınız?" şeklinde.

 

Tüm seçim süreci 14 ay kadar sürecek.

Planlanan üç CHAPEA görevinden ilki 25 Haziran 2023'te başladı ve geçen ay yarıya ulaştı.

 

Dört mürettebat üyesi, NASA'nın Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nde bulunan dev bir kum havuzundaki 3D baskılı binada izole bir şekilde mahsul yetiştirmek de dahil olmak üzere birçok zorluğu başarıyla tamamladı.

 

Sağlık görevlisi Nate Jones "Görevin şu ana kadarki en iyi ve en kötü yanı ne kadar hızlı geçtiği oldu" diyor.

 

"Şu ana kadar burada gerçekten özel bir yıl geçirdiğimi biliyorum ve bu yüzden burayı gerçekten özleyeceğim ama aynı zamanda ailemi ve arkadaşlarımı tekrar görmek için sabırsızlanıyorum."

 

Online başvuru için son tarih 2 Nisan 2024 Salı günüdür. İyi şanslar!

Bu içerik SCIENCEALERT’ de yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum