NASA ‘Tehlike Potansiyeli Olan’ Asteroitin Dünya’nın Yörüngesine Girmek Üzere Olduğunu Söyledi
Asteroitin Dünya’nın yanından zarar görmeden geçmesi bekleniyor.

NASA’ya göre, devasa ve potansiyel tehlike olan uzay taşı haftaya Dünya’nın yörüngesine girecek. Yumurtaya benzeyen şekli olan 330 metre uzunluğundaki 4660 Nereus isimli asteroit 11 Aralık günü 23.700 km/sa hızla Dünya’nın yörüngesine girecek. İyi haber şu ki, asteroitin Dünya’ya çarmayıp belirli bir mesafe yanından geçmesi bekleniyor, ama yine de asteroit 20 yıldır Dünya’ya ilk defa bu kadar yakın konumda. 

Nereus yaklaşık olarak 2.4 milyon kilometre uzakta olacak, Dünya ve Ay arasındaki uzaklığın yaklaşık 10 katı kadar bir uzaklıktan bahsediliyor. Bu mesafe devasa bir boşluk gibi gelse de kozmik standartlara göre aslında çok yakın bir uzaklık.

NASA’ya göre 193 milyon kilometre içerisindeki herhangi bir uzay objesi ‘Dünya’ya yakın bir nesne’ olarak, 7.5 milyon kilometre içerisindeki hızlı hareket eden objeler ise ‘Tehlike Potansiyeli Olan’ olarak adlandırılır. Bu isimlendirmeler bir kez yapıldıktan sonra gökbilimciler bu nesneleri yakından incelerler ve Dünya’ya zarar verme ihtimali olan bir sapma ararlar. 

İlk olarak 1982 yılında keşfedilen Nereus’un 1.82 yaşındaki güneş yörüngesi Nereus’u her 10 yılda bir Dünya’ya yaklaştırıyor. Hatta NASA ve Japon uzay ajansı JAXA Nereus’tan veri toplamayı bile düşündüler bölgemize çok sık olan ziyaretlerinden dolayı. Ancak sonrasında başka bir asteroitte (25143 Itokawa) karar kıldılar. 

NASA Nereus’un bu gelişinden sonraki en yakın konumunun 2 Mart 2031 ve Kasım 2050 zamanlarında olacağını öngörüyor. Nereus’un 14 Şubat 2060’ta daha da yakına geleceği, Dünya’ya yaklaşık 1.2 milyon uzaklıkta olacağı tahmin ediliyor. 

600.000’den fazla asteroiti izleyen bir veri tabanı olan Asterank, Nereus’un yaklaşık 4.71 milyar dolar değerinde nikel, demir ve kobalt yataklarına sahip olduğunu tahmin ediyor. 

Dünya’ya doğru gelmekte olan bir asteroit fark edildiğinde uzay ajansları çözüm bulmak için çalışır. 23 Kasım 2021’de NASA bir asteroiti rotasından saptırıp yönlendirmek için ‘Double Asteroid Redirection Test’ görevinin bir parçası olarak bir uzay aracı fırlatmıştı. Çin de asteroit çarpma görevi planlama aşamasındadır. Long March 5 roketlerinden 23’ünü asteroit Bennu’ya çarparak asteroitin Dünya’ya vereceği zararı uzaklaştırılabileceği öne sürülüyor.

 

Kaynak:

https://www.livescience.com/nereus-asteroid-to-pass-by-earth

  

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum