Yeni Araştırma Kara Deliklerin Evrende Başka Yerlere Yol Açamadığını İddia Ediyor
Yeni Araştırma Kara Deliklerin Evrende Başka Yerlere Yol Açamadığını İddia Ediyor

Kara delikler uzay-zamanda başka yerlere giden tüneller olabilir mi? Evrenin farklı bölgelerini birbirine bağlayan solucan delikleri olabilir mi? Yeni bir çalışma, bu sorulara güçlü bir hayır cevabını veriyor.

Kara delikler karmaşık yapılardır. Madde kara deliklerden kaçamaz, bu nedenle basitçe, bir şey içeri girdiğinde bilgileri sonsuza kadar kaybolur. Bu fizikte büyük bir hayır-hayır demektir. Bilgi Paradoksu, Stephen Hawking'in odaklandığı alanlardan biriydi. Onun ve diğerlerinin çalışmaları, kara deliklerin buharlaştığı ve bilginin bir şekilde korunduğu anlayışına yol açtı. Bunun tam olarak nasıl gerçekleştiğini anlamak, kuantum mekaniğini bir yer çekimi teorisi ile birleştirme arayışında çok önemli bir fikir sağlayabilir.

Sicim teorisi, evrenin temel bileşenlerinin titreşen sicimler olduğunu varsayar. Şimdiye kadar bunun doğanın nihai teorisi olduğuna dair bir kanıt yok, ancak fizikteki büyük açık sorulara çözüm bulma yeteneği birçok kişiye çekici geldi.

Bilgi Paradoksu söz konusu olduğunda, kara deliklerin solucan delikleri olduğu fikri de dahil olmak üzere, bilim kurguda çok popüler olan varsayımsal bir yapı da dahil olmak üzere, sicim teorisinde bunun nasıl çözüleceğine dair birçok öneri var. Solucan delikleri, uzay-zamanda iki farklı nokta için önerilen bir bağlantıdır, ancak var olduklarına dair hiçbir kanıt yoktur.

Bunun yerine farklı bir teori, sicim teorisindeki kara delikleri "tüy yumağı", enerji (ve dolayısıyla bilgi) yayan dağınık yapılar olarak görür. Bu görüşe göre kara delikler, merkezinde bir tekillikte bulunan tüm kütleleriyle çoğunlukla boş değildir, karmaşık lifli yapılardır.

Ohio Eyalet Üniversitesi'nden Profesör Samir Mathur yaptığı açıklamada, "Sicim teorisinden bulduğumuz şey, bir kara deliğin tüm kütlesinin merkeze çekilmediğidir. Kara delik, nesneleri bir noktaya kadar sıkıştırmaya çalışır, ancak daha sonra parçacıklar bu iplere gerilir ve ipler esneyip genişlemeye başlar ve kara deliğin tamamını doldurmak için genişleyen bu tüy yumağı haline gelir." dedi.

Diğerlerinin yanı sıra 18 yıl önce kara delikler fikrini tüy yumağı olarak öne süren Profesör Mathur, hem tüy yumağı hipotezini hem de solucan deliği paradigmasını teste tabi tuttu. Makalelerini TÜBİTAK’ta yayınlayan Mathur ve meslektaşları, solucan deliği yaklaşımının hemen hemen işe yaramadığı sonucuna vardılar.

Mathur, "Solucan deliği yaklaşımı için önerilen sürümlerin her birinde, fiziğin tutarlı olmadığını gördük. Solucan deliği paradigması, bir şekilde, hala kara deliğin tüm kütlesi merkezdeyken etkin bir şekilde boş olduğunu düşünebileceğinizi iddia etmeye çalışır. Ve kanıtladığımız teoremler, deliğin böyle bir resminin mümkün olmadığını gösteriyor. " dedi.

Çalışma kesinlikle merak uyandırıyor, ancak sicim teorisinin gerçeği açıklamanın doğru yolu olup olmadığı konusunda hala büyük bir tartışma var. Yani kara delikler, solucan deliklerinden ve tüy yumaklarından bile daha tuhaf olabilir de olmayabilir de.Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/black-holes-cannot-lead-to-other-places-in-the-universe-claims-new-study/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum