Mars'ın Yeni Görüntüsü Kocaman, Ürpertici Bir Göze Benzeyen Krateri Ortaya Çıkardı
Mars'ın Yeni Görüntüsü Kocaman, Ürpertici Bir Göze Benzeyen Krateri Ortaya Çıkardı

Mars yörüngesinde dönen bir uzay aracı tarafından çekilen yeni bir görüntü, bir sonraki kabuslarınıza girmek için yeterli olabilir.

Kızıl gezegenin yüzeyinde büyük, şehir boyutunda, isimsiz bir krater var. Üzerindeki karanlık lekelerle birlikte yıldızlara bakan devasa bir göz gibi görünüyor. Yine de görüntünün amacı size kozmik ürpertiler vermek değil. Bu uydu görüntüleri, Mars'ın jeolojisini ve tarihini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.

30 kilometre çapındaki krater, Mars'ın güney yarım küresinde Aonia Terra olarak bilinen bir bölgede bulunuyor. Ayrıca 200 kilometre uzunluğundaki Lowell Krateri'nden çok uzakta değil.

Lowell ve bölgedeki kraterlerin çoğunun, yaklaşık 4 milyar yıl önce, erken Güneş Sistemi'nin şiddetli bir döneminde, büyük darbelerle oyulduğu düşünülüyor.

Dünya da bu süreçten nasibini aldı, ancak atmosferik ve sismik süreçler gezegenimizin yüzeyindeki kanıtların çoğunu sildi.

Mars, çorak ve jeolojik olarak çok daha sessizdir. Bu nedenle kanıtlar yok olmaz ve bize Güneş Sistemi tarihindeki daha çalkantılı zamanları anlamamız için bir araç sunar.

Fotoğraf: Mars Express verilerinden derlenen bölgenin topografik haritası. (ESA/DLR/FU Berlin)

Aonia Terra gibi bölgeler de Mars'ın tarihi hakkında ipuçları verebilir. Şiddetli bir darbe yüzeyin altında gizlenebilecek malzemeyi kazar ve yeni yüzey jeolojileri ve kompozisyonları yaratır. Yeni görüntüde gösterilen bölge, buradaki yüzey kompozisyonunun karmaşık ve çeşitli olduğunu gösteriyor.

İsimsiz göz krateri, muhtemelen milyarlarca yıl önce yüzeyde akan sıvı su nehirleri tarafından yaratılmış, kanallarla oyulmuş arazide bulunur. Bu kanallarda, daha koyu malzeme izleri görülebilir.

Kraterin güneyindeki bölgede daha küçük kraterler ve düz tepeli uçlar görülürken, kuzeydeki bölge daha pürüzsüz ve daha soluk renklidir.

Fotoğraf: Kraterin bir perspektif görünümü. (ESA/DLR/FU Berlin)

Kraterin merkezinde, gölgeli, dalgalı bir kumul şeklinde daha koyu renkli malzeme de görülebilir. Kraterde konik höyüklerin yanı sıra tepecikler de görülebilir, bu da kraterin malzemelerin birikmesi için bir tür toplama görevi gördüğünü düşündürür.

Krater ve çevresi hakkında daha ayrıntılı bilgiler, daha yakın gözlemler ve daha geniş bir inceleme ile ortaya çıkarılabilir, ancak bu kadar uzaktan elde edilen görüntülerden bile öğrenebileceklerimiz oldukça etkileyici. Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamera, yalnızca minerallerin renkleri hakkında değil, yüksekliği hakkında da bilgi yakalayarak Mars yüzeyi hakkında kapsamlı bir veri seti sunar.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum