Kenya Tarafından Konuşlandırılan İlk Yer Gözlem Uydusu
Uydu, doğal afetler ve gıda güvensizliği ile mücadeleye yardımcı olmak için çevresel veriler sağlayacak.

Kenya Uzay Ajansı, ilk Yer Gözlem Uydusu Taifa 1'i konuşlandırdı. Bir SpaceX Falcon 9 roketiyle uçurulan uydu, güneş eşzamanlı yörüngeye girdi - böylece Dünya'nın her yerinden aynı yerel ortalama güneş zamanında geçebilecek.

Bu yörünge, görüntüleme ve keşif uyduları için kullanılır, çünkü uydu üzerinden geçerken Dünya'nın her bir bölümünün aydınlatması kabaca aynıdır. Aslında Taifa 1, tarımsal ve çevresel verileri toplayacak. Amaç, insanları kuraklık, sel ve orman yangınları hakkında daha iyi hazırlayabilecek ve bilgilendirebilecek uzay gözlemlerine sahip olmak. Veriler, devlet kurumları arasında serbestçe paylaşılacak ve afet yönetimi ve gıda güvenliğini güçlendirmek için kullanılacak.

Tweet linki.

 

Kenya Uzay Ajansı, bir basın açıklamasında, “Taifa-1 uydusu tamamen Kenya'ya aittir ve Kenyalılar tarafından işletilecektir. Veriler de Kenya'da alınacak ve işlenecektir.” dedi.

Uydu, hem görünür spektrumda hem de biraz ötesinde gözlem yapabilen bir kamerayla, üç üniteden oluşan bir CubeSat. Beş yıl çalışacak ve ardından atmosfere düşecek ve Dünya'ya düşmeden tamamen yanacak. Dokuz Kenyalı mühendis tarafından tasarlandı ve Bulgar havacılık ve uzay şirketi Endurosat ile iş birliği içinde inşa edildi.

Kenya Uzay Ajansı, maliyetin uydu sahipleri arasında paylaşıldığı göz önüne alındığında, karşılanabilirliğini artırmak için onu bir SpaceX Roketi ile fırlatmayı seçti. Bu fırlatmada 50 başka yük vardı.

Taifa 1'in başarısıyla birlikte, bu önemli Afrika ülkesinin Uzay Ajansı, kendi topraklarından fırlatma yeteneklerini canlandırmayı düşünüyor. Bu ilk olmayacaktır: San Marco platformu, İtalyan Uzay Ajansı tarafından geliştirilen ve şu anda kullanılmayan bir platform - buradan fırlatılmak için tasarlanmış roketler artık mevcut değil, ancak doğuya bakan ve ekvatora yakın olması nedeniyle fırlatmalar için ideal bir konumda.

Kenya Uzay Ajansı'nın bunu canlandırmak mı yoksa kendisininkini inşa etmek mi istediği şu anda belirsiz. Kesin olan şey, Kenya'nın uzay ve uzaydaki rolü söz konusu olduğunda büyük bir tutkuya sahip olduğu.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum