En Az 70 Yeni Haydut Gezegen Keşfedildi
En Az 70 Yeni Haydut Gezegen Keşfedildi

Gökbilimciler, şimdiye kadarki en büyük haydut gezegen koleksiyonunu keşfetmiş olabilirler. Haydut gezegenler, uzayda serbest yüzer gibi dolaşırlar ve yıldızlarından uzağa, yıldızlararası boşluğa atılırlar. Onlarca yıllık gözlemlerin bir araya getirilmesi, Jüpiter boyutunda en az 70 yeni nesne ortaya çıkardı. Potansiyel olarak 170 kadar -aday haydut gezegenler de dahil- nesne var, ancak hepsi henüz kanıtlanmadı .

Nature Astronomy'de bildirilen gezegenler, Samanyolu'nun bir bölgesi olan Upper Scorpius OB yıldız birliğinde yer almaktadır. Araştırmacılar, tüm dünyadaki teleskoplar tarafından alınan 20 yılı aşkın görüntüleri incelediler.

Haydut gezegenler mikro mercekleme ile tespit edilir. Bu dünyalar genellikle doğrudan tespit edilemeyecek kadar soluktur, ancak ışığını etraflarında bükerek uzak bir yıldızın önünden geçtiklerinde görünür hale gelirler. Bu yaklaşım, nadir olduğu için takip gözlemlerine izin vermez.

Upper Scorpius OB gibi bir yıldız birlikteliğinde gezegenler hala gençtir, bu nedenle parlayacak kadar sıcaktırlar ve aletler tarafından görülebilirler. Ekip tarafından 80.000'den fazla gözlem kullanıldı ve birliğin tüm üyelerinin ışığını hem optik hem de yakın kızılötesi dalga boylarında ölçtüler. Ayrıca bu verileri hareketlerinin ölçümleriyle birleştirdiler.

Fransa'daki Bordeaux Üniversitesi'nden çalışmanın yazarı Núria Miret-Roig yaptığı açıklamada, "Gökyüzünün geniş bir alanındaki on milyonlarca kaynağın minik hareketlerini, renklerini ve parlaklıklarını ölçtük. Bu ölçümler, bu bölgedeki en silik nesneleri güvenli bir şekilde tanımlamamızı sağladı." dedi.

 

Araştırmacılar tarafından keşfedilen, 115 potansiyel serbest yüzen gezegen

 

Bu kadar çok dünya bulmak, onların sadece kendiliğinden oluşmadıklarını, diğer gezegenlerle yer çekimi etkileşimleri tarafından yıldız sistemlerinden atıldıklarını gösteriyor. Ekip, haydut gezegenler söz konusu olduğunda bulguların sadece buzdağının görünen kısmı olabileceğine inanıyor. Daha küçük dünyaların haydut gezegenler haline gelmesi Jüpiter boyutundaki nesnelerden daha kolay.

Miret-Roig, "Başıboş gezen Jüpiter kütleli gezegenler, fırlatılması en zor olanlardır, bu da galakside dolaşan daha fazla serbest yüzen Dünya kütlesi gezegenlerinin olabileceği anlamına geliyor" dedi.

Vera C. Rubin Gözlemevi ve Nancy Roman Uzay teleskobu gibi tesislerin bu nesnelerden daha fazlasını keşfetmesi bekleniyor, ancak bu çalışma, yerleşik teleskopların yeni keşiflerde hala oynadığı rolün altını çiziyor.

NSF'nin NOIRLab Ulusal Bilim Vakfı Program Sorumlusu Chris Davis, "Bu proje, yalnızca ABD'de değil, dünya çapında farklı teleskoplardan gelen arşiv verilerine erişim sağlamanın inanılmaz önemini gösteriyor. Bu, NOIRLab ve özellikle CSDC'nin birkaç yıldır etkinleştirmek için çok çalıştığı bir şey ve bunu NSF'nin desteğiyle yapmaya devam ediyor." dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/at-least-70-new-rogue-planets-discovered-in-biggest-haul-yet/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum