Kanlı Ay Tam Olarak Nedir?
Kanlı Ay Tam Olarak Nedir?

Kulağa gotik bir korku romanından fırlamış gibi geliyor ama kanla olan tek bağlantısı rengi olmasına rağmen "Kanlı Ay" çok gerçek. Yılda yaklaşık iki kez Ay kırmızıya döner. Olay yalnızca tam bir ay tutulması sırasında gerçekleşir ve bizi hayatta tutan aynı şeyden kaynaklanır: Dünya'nın atmosferi.

2022'de dört tutulma olacak. İlk parçalı güneş tutulmasını yaşadık ve şimdi 15-16 Mayıs'ta ilk tam ay tutulmasını yaşamak üzereyiz. Peki Kanlı Ay nedir?

 

AY NEDEN KIRMIZIDIR?

Ay, gün batımları ve gün doğumlarının kırmızı olmasıyla aynı nedenden dolayı kırmızı olur. Güneş ışığı Dünya atmosferinden süzülür ve saçılır. Mavi ışık kırmızıdan daha az dağılır, bu nedenle gün boyunca gökyüzü mavi görünür, ancak Güneş ufukta alçaldığında bu, gökleri kıpkırmızı tonlarda renklendirir.

Bunun özel bir etkisi var. Atmosfer, gezegenin boyutuna kıyasla çok küçük olsa da, Dünya'nın gölgesi bu dağınık ışığın bir kısmını alır ve bu da onu biraz kırmızı gösterir. Tam bir ay tutulması sırasında Ay, Dünya'nın gölgesini geçer ve tamamen gizlendiğinde kırmızı görünür.

Gezegenimizin gölgesi gümüşi yüzeyi boyunca uzanırken ve ardından bütünlük anında iyimser bir renge dönüşürken Ay'ın giderek daha koyulaştığını görmek kesinlikle harika bir manzara. Sadece birkaç dakika süren ve gezegenin sadece küçük bir bölgesinde görülen güneş tutulmalarının aksine, ay tutulmaları o gecenin herhangi bir yerindeki herkes tarafından görülebilir ve iki saate kadar sürebilir.

 

AY NEDEN HER AY KIRMIZI OLMAZ?

Kanlı aylar oldukça nadirdir. Tutulmalar uzun döngüleri takip eder ve Güneş, Dünya ve Ay'ın konumuna bağlıdır. Ay yörüngesinin Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesine göre eğimli olduğu göz önüne alındığında, tutulmalar ancak üç cisim mükemmel bir şekilde hizalandığında - syzygy'de olduğunda gerçekleşebilir. Bir takvim yılında güneş ve ay tutulmaları arasında bölünmüş yaklaşık dört ila yedi tutulma vardır. Toplam ay tutulmaları, bir boşluktan birkaç yıl önce yılda iki kez, iki ila beş güneş tutulması varken ve her 18 ayda bir toplam güneş tutulması gerçekleşir.

Pek çok kişi, Ay'ın yakın tarafı evre değiştirirken düzenli olarak bu renklenmeyi görmememiz durumunda, Dünya'nın gölgesinin kırmızı olduğunu düşünürsek, ancak Ay'ın küçülen veya büyüyen bir Ay sırasında ortaya çıkan gölge Dünya'dan gelmez. Ay'ın karanlık evreleri bölgesi, bazı ay bölgeleri gündüze ve diğerleri geceye geçerken Ay'ın gölgesidir.

 

KISMİ AY TUTULMASI SIRASINDA AY NEDEN KIRMIZI DEĞİLDİR?

Ay'ın daha önce değil, yalnızca bütünlük çevresinde kırmızı olmasının nedeni, Ay'ın güneş ışığını yansıtmasında parlak olması ve bu, Dünya'nın gölgesinin ince renklendirmesini bastırıyor.

Ay'ın kırmızıya dönüştüğü an da tam olarak tahmin edilebilir değil çünkü atmosfere ve belirli bir andaki bulutsuluğuna büyük ölçüde bağlı.

 

BİR SONRAKİ KANLI AY NE ZAMAN?

Bir sonraki tam ay tutulması bu hafta sonu, 15 ve 16 Mayıs gecesi olacak. Kuzey Amerika'nın yarısından, orta kesimin çoğundan ve Güney Amerika'nın tamamından tamamen görülebilecek. Batı Afrika ve Antarktika'nın bir kısmı da şafaktan önce gösteriyi yakalayacak. Ayrıca burada Sanal Teleskop'un canlı yayınında da yakalayabilirsiniz. Bir sonraki, Pasifik boyunca görülebilen 8 Kasım 2022'de olacak. Bundan sonra 14 Mart 2025'i beklememiz gerekecek.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/what-exactly-is-a-blood-moon/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum