Yarının çocukları kendilerine Lego’dan protez yapabilecek
Kolunuzun bir ucuna tık diye bir makine veya bir Star Wars Uzay gemisi takabildiğinizi hayal edin. Lego’nun ileri seviye protez tasarımları sayesinde bu çok yakın zamanda protez kullanan çocuklar için sıradan bir oyun haline gelebilecek.

Teknolojik protezler, Kolombiyalı tasarımcı Carlos Arturo Torres’in ödüllü projesi “Iko Creative Prosthetic System” sayesinde yaratılmış. Çocuklar kendi kol veya bacak protezlerini kendi isteklerine göre yönetebilecek ve renkli bloklarla oynayabilecek. Tasarımlar Danimarkalı oyuncak firmasının araştırma laboratuvarı “Future Lab” ve Kolombiya kuruluşlu fiziksel rehabilitasyon şirketi “Cirec” birlikteliği ile oluşturulmuş.

Nasıl çalışıyor?

Gövdeden gelen kas hareketlerini algılayan alıcılar sayesinde robotik protezi kontrol edebilmesi için bir sinyal gönderiliyor. Protezde bulunan genel bir işlemci ve Lego Mindstorms’un (Lego şirketinin robotik birimi) sağladığı motor sayesinde, protez kullanıcısı kendi protezini baştan yaratıp, programlayabiliyor ve kişiselleştirebiliyor.

Torres bunu, “Benim fikrim çok geleneksel protezler tasarlamak değildi, çocukların rahatça kullanabileceği, arkadaşları ile yeni şeyler yaratabileceği bir sistem yaratmaktı” olarak açıklıyor. Torres’in fikirlerine göre daha fazla üretici firma, bu birbiri ile iletişime geçebilen kullanışlı “beden parçalarını” dikkate alabilir. Torres: “Marvel’in süper kahraman modülleri geliştirdiğini hayal edin veya Nintendo’nun uyumlu parçalar yaptığını” diye ekliyor.

Psikolojik etkiler ve değişen dünya

Oyun oynamanın yaratıcılığı ve ortak teknolojilerin birliktelikleri yarının interaktif dünyasını inşa edebilir. Belki de bu protez kullanarak büyümek zorunda olan çocukların duygusal ve psikolojik gelişimlerine de büyük katkılar sağlar. Beden olarak “bütün” olma algımızın zarar görmesi farklı psikolojik sorunlara yol açabilir. Bilimsel araştırmalara göre protez kullanan çocuklar durumu anlamlandırmaya çalışırken, anne-babalarını suçlama, kendini “neden ben?” şeklinde sorgulama ve üzüntü duyma gibi dönemlerden geçebilirler. Hatta çevredeki yaşıtları tarafından dışlanma tehlikesi ile yüzleşirler.

Tüm bunların üzerine teknoloji ile çıkıp, dezavantajı avantaja dönüştürebilme düşüncesi bile heyecan veriyor. Protezli çocuklarının farklılıklarının “havalı” olmasına az kaldı.

Kaynak

https://gaiadergi.com/yarinin-cocuklari-kendilerine-legodan-protez-yapabilecek

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum