Kafein Almak, Hareketli Objelere Karşı Tepkiyi İyileştiriyor
Kafein Almak, Hareketli Objelere Karşı Tepkiyi İyileştiriyor

Yeni araştırma, kafein alımının dinamik görme keskinliği (DVA) üzerinde ergojenik bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Ergojenik etki, hedef ve gözlemci arasında göreceli hareket olduğunda ince ayrıntıları çözme yeteneği olarak tanımlanabilir. Bu etki, hareketli nesnelerin doğru ve hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Spor yaparken, araba kullanırken ya da pilotluk yaparken bu etki hayati öneme sahiptir.

Waterloo Üniversitesi Optometri ve Görme Bilimi Okulu'nda bir araştırmacı olan Dr. Kristine Dalton, "Çevremizde olan çoğu şey hareket ediyor. Yaya olarak yoğun bir kavşağı geçmeye çalışmak veya bir marketin koridorlarında yürürken rafta bir şey bulmak gibi. Görme keskinliğini dinamik koşullar altında test etmek, bu tarz senaryolardaki geleneksel statik görme keskinliği ölçümlerinden daha fazla bilgi sağlayabilir” dedi.

Bir araştırmacı olan Dr. Beatríz Redondo, "Kafeinin, göz hareketlerinin hızını artırdığını zaten biliyor olsak da görsel işlemeyi tam olarak nasıl geliştirdiğini ve dinamik görme keskinliğini test ederek hareketli görsel uyaranların algılanmasını nasıl kolaylaştırdığını daha fazla araştırmak istedik" dedi.

Çalışma 11 kadın ve 10 erkek olmak üzere, yaş ortalaması 22 olan, 21 katılımcı içeriyordu.

Araştırmaya katılanların yarısı bir kafein kapsülü (4 mg/kg) alırken, diğer yarısı bir plasebo kapsülü yuttu.

Bilgisayar tabanlı bir test kullanılarak, her katılımcının dinamik görme keskinliği becerileri, kafein alımından önce ve 60 dakika sonra ölçüldü.

Araştırmacılar, kafein kapsüllerini yutmuş olan katılımcıların, daha küçük hareketli uyaranları tanımlarken önemli ölçüde daha fazla doğruluk ve daha yüksek hız gösterdiğini, ayrıca kafein alımının uyaran işlemesini ve karar vermesini olumlu etkilediğini buldu.

Dinamik görme keskinliği performansında rol oynayan göz hareket hızı ve kontrast duyarlılığı da kafein alımında iyileşti.

Dr. Dalton, "Bulgularımız, kafein tüketiminin uyanıklığı ve duygulardaki uyanıklık halini artırarak bir kişinin görsel işlevine gerçekten yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu, özellikle araba kullanmak, bisiklete binmek veya spor yapmak gibi, karar verirken hareketli nesnelerdeki ayrıntılı bilgilere dikkat etmemizi gerektiren kritik, günlük görevler için geçerlidir" dedi.

Araştırmanın sonuçları Psychopharmacology dergisinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum