Petrolden Üretilen 10 Şaşırtıcı Şey
Çikolatadan diş macununa kadar pek çok şaşırtıcı ev ürünü ve gündelik eşya petrolden üretiliyor.

Her yerde bulunan fosil yakıt petrol, sadece arabalarımıza güç sağlamak ve evlerimizi ısıtmakla kalmıyor, aynı zamanda göz önünde saklanıyor ve beklemediğiniz birçok günlük eşyada şaşırtıcı bir rol oynuyor. Petrol ve doğal gazdan elde edilen petrokimyasallar 6.000'den fazla günlük üründe kullanılmaktadır. Gıdalardan güzellik bakım ürünlerine, işte muhtemelen petrolden yapıldığını bilmediğiniz 10 şey.

 

Çikolata

Çikolata kaplamaları bazen petrol, kömür veya şist yağından elde edilen gıda sınıfı parafin mumu içerir. Çikolataya karıştırıldığında, sertleştiğinde parlak bir parlaklık yaratabilir ve düşük erime noktasına sahip olduğu için çikolatanın daha yüksek sıcaklıklarda katı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca çikolatanın kalıplara yapışmasını önleyerek bitmiş ürünün bozulmadan çıkarılmasını kolaylaştırır. Balmumu yenildiğinde vücutta sindirilmeden kalır, ancak bu güvenli olmadığı anlamına gelmez: Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi tarafından 2023 yılında yapılan bir çalışmada, yağ bazlı gıda ürünüyle ilgili herhangi bir güvenlik endişesi bulunmamıştır.

 

Diş Macunu

Diş macunu, tatlandırma, antibakteriyel özellikler ve doku gibi çeşitli nedenlerle eklenen polietilen glikol gibi petrol türevleri içerebilir. Buna ek olarak, bazı üreticiler diş macununun suda çözünmesine yardımcı olmak için poloksamer 407 adı verilen bir petrol türevinin yanı sıra plağı öldüren ve petrolden elde edilen yapay bir tatlandırıcı olan sodyum sakarin kullanmaktadır.

 

Parfüm

Bileklerinize parfüm ya da kolonya sürdüğünüzde, büyük ihtimalle uzun zaman önce ölmüş hayvanların kemiklerini vücudunuza sürüyorsunuzdur. Birçok parfümde doğal esansiyel yağlar yerine petrol türevi yağlar kullanılır. Örneğin, Iso E Super odunsu, amber benzeri bir aroma sunarken, hedione yasemin kokusu sağlar. Bir başka sentetik yağ olan Galaxolide, uzun süre kalıcı baz notasıyla bilinir.

 

Boya

Boyaya plastik polimerlerin eklenmesi, onları suya dayanıklı ve daha dayanıklı hale getirir - ve plastik petrolden yapılır. Plastik bazlı boyalar yüzeylere iyi yapışabilir ve diğer doğal seçeneklere göre daha az çatlayabilir. Sentetik yağlar ayrıca daha geniş bir renk yelpazesine olanak tanıyabilir. Ancak sonunda boya eskidikçe veya kurudukça pul pul dökülür. Bazı boyalar aslında üçte birden fazla plastikten oluşur. Dünya Ekonomik Forumu'nun bir raporuna göre, özellikle çelik yüzeylerdeki boyalardan su yollarına karışan mikroplastik miktarı 150-225 milyar plastik şişeye eşdeğerdir.

 

Haplar

Birçok hap, yutmayı kolaylaştırmak ve hapların birbirine yapışmasını önlemek için plastikle kaplanmıştır. Sentetik bileşenler ayrıca aktif bileşenlerin bozulmasını önleyerek ürünlerin daha uzun raf ömrüne sahip olmasını sağlar. Doğal alternatifler mevcuttur, Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yapılan bir çalışmada sentetiklerin modifiye salınım, çevre koruma ve tat maskeleme için kullanıldığı bulunmuştur.

 

Vanilyalı Dondurma

Petrol türevi sentetik yağlar genellikle vanilya, badem ve limon gibi gıda aromalarında kullanılır. Bu sentetik bileşikler belirli tatları taklit edecek şekilde tasarlanabilir ve partiler arasında tutarlı bir tat profili sağlar. Ucuz ve çok yönlü olmaları, tüketici talebini karşılamak için çok çeşitli aromalar yaratmalarına olanak tanır. Örneğin benzaldehit (badem aroması) ve vanilin (vanilya aroması) petrolden elde edilir.

 

Petrol Jölesi

Vazelin, özellikle cilt koruması ve nemlendirici olarak çeşitli amaçlara hizmet eden yaygın olarak kullanılan bir üründür. Kuru ve çatlak cildi yatıştırmaktan dövme sonrası koruyucu bir bariyer görevi görmeye kadar, bu mütevazı ürün oldukça popülerdir. İsmi göz önüne alındığında şaşırtıcı olmayan bir şekilde, vazelin doğal gaz ve petrolden elde edilir. Ham petrol önce damıtılarak çeşitli bileşenlerine ayrılır; bunlardan biri petrolatum adı verilen ağır, mumsu bir maddedir. Bu madde daha sonra rafine edilir ve saflaştırılarak kullanılabilir vazelin elde edilir.

 

Müshiller

Müshiller, diş macununda da bulunan bir petrol ürünü olan polietilen glikolden yapılır. Polietilen glikol suyu kolonunuza çekerek dışkıyı daha yumuşak ve tuvalete gidişinizi daha yumuşak hale getirir. Harvard Health'e göre bazı müshiller, petrolden elde edilebilen ve bağırsaklarda kaygan bir film oluşturan mineral yağ içerir.

 

Tıraş Kremi

Tıraş kremi, ham petrolden elde edilen izopentan adı verilen bir formda yağ içerir. İzopentan, sebumun veya insan cildindeki yağlı bir maddenin parçalanmasına yardımcı olur ve tüylerin kalkmasına neden olarak tıraş edilmelerini kolaylaştırır. Ayrıca, tıraş ürünlerinde genellikle müshillerde ve cinsel kayganlaştırıcılarda da kullanılan polietilen glikol kullanılır. Çok yönlü ve stabildir, sürtünmeyi ve tahrişi azaltmak için cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur.

 

Oda Parfümleri

Oda spreyleri, doğal yağlardan daha uzun süre dayanabilen ve daha tutarlı olabilen hoş kokular yaratmak için genellikle petrol türevi yağlar içerir. Bu sentetik yağlar, popüler kokuları taklit edecek şekilde tasarlanmıştır ve zaman içinde kademeli olarak salınarak uzun süreli bir koku sağlayacak şekilde formüle edilebilir.

Bu yazı LIVESCIENCE’ de yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum