Juno Uçuşu, Jüpiter'in Ayı Europa'nın En İyi Yeni Görüntülerini Yayınladı
Europa, Dünya dışında yaşam için tüm Güneş Sistemi'nde tartışmasız en iyi olasılıklara sahip yer, bu yüzden bunun 22 yıldır ilk yakınlaşma olması şaşırtıcı.

Juno uzay aracı, Jüpiter'in buzlu ayı Europa'nın yüzeyinden sadece 352 kilometre yukarıdaki bir uçuş sırasında çekilen ilk görüntüleri geri gönderdi. Çoğu uydunun Dünya'ya olduğundan daha yakın olan uçuş, hem esrarengiz dünya hakkında daha fazla bilgi edinme hem de Jüpiter'in etrafında daha dar bir yörüngeye geçme çabasıdır.

Galileo görevinin buzlu yüzeyin üzerinden geçmesiyle, bir uzay aracı Europa'ya en son yaklaştığında 2000 yılı sadece üç günlüktü. O zaman Jüpiter'in dördüncü en büyük ayı hakkında yapılan keşifler, Güneş Sistemi'nde olası yaşam arayan astrobiyologların en çok ilgi gösterdiği dünyalardan biri olarak konumunu doğruladı. Bununla birlikte, bir asırlık keşif beklentilerinin meyvesini vermesi yavaş oldu.

Juno tarafından çekilen yeni görüntüler uzun bir süre incelenecek ve muhtemelen yüzlerce bilimsel makale yayınlayacak - başka bir uzay aracının yaklaşması en az sekiz yıl sürecek.

The scarred surface of Jupiter's moon europa which is due to ice causing cracks ans schisms

29 Eylül 2022'deki uçuş sırasında Juno tarafından yakalanan Europa'nın buzlu yüzeyi.

 

JunoCam'den toplanan görüntüler, Juno'nun minimum mesafesi yüzeyden bir kilometre uzakta olmasına rağmen, Galileo tarafından çekilenlerden daha yüksek bir çözünürlük - piksel başına 1 kilometre - sağlıyor. Görüntüleme teknolojisi yirmi yılda çok gelişti ve gök bilimciler gözlemlerden çok şey öğrenmeyi bekliyorlar. Ne de olsa Galileo'nun 20 yıllık gözlemlerine dayanarak yeni keşifler hala yapılıyor ve görüntüleri sadece iki yıl önce çok daha net olması için yeniden işlendi.

Uzay aracı, JunoCam'e ek olarak, spektrumun ultraviyole, radyo ve mikrodalga kısımlarında görmek için aletlerin yanı sıra yerçekimi sensörleri ve yüksek enerjili parçacıkların dedektörlerini de taşıyor. Bunların her biri, Europa'nın çevresinin deneyiminden önemli bilgiler üretebilir.

Güneybatı Araştırma Enstitüsü'nden Scott Bolton, bir NASA açıklamasında, "Sürecin çok başı, ancak tüm göstergelere bakılırsa Juno'nun Europa'yı uçuşu büyük bir başarıydı." dedi.

JunoCam, aydınlanma çemberini (gündüz ve gece arasındaki sınır) fotoğraflayarak, uzun gölgeler içeren görüntüler topladı ve Europa'nın daha büyük ölçekli pürüzsüzlüğünü yalanlayan sırtları ve çukurları ortaya çıkardı. Aydınlanma çemberinin yanında ve merkezin hemen sağındaki çukur, hayatta kalan nadir bir çarpma krateri olabilir. Europa'nın okyanuslarındaki hareketlerin, diğer dünyaların çoğunda milyarlarca yıl sürecek kraterleri hızla bozan buzda kaymalara neden olduğu düşünülüyor, yani bu bir kraterse oldukça genç olmalı.

Tweet linki.

 

1979'daki Voyager görevlerine kadar Europa, keşfinden dört yüzyıl sonra, sadece Jüpiter'in dört büyük uydusu arasında en küçüğü ve en az ilgi çekeniydi. Voyager 1, Jüpiter'in diğer üç büyük uydusundan ve hatta öncelikli olarak kabul edilmediği için Amalthea'dan çok daha uzak bir mesafeden geçti.

Ancak Voyager 2, bir iç okyanus üzerindeki buz kabuğunun neden olduğu Güneş Sistemindeki en pürüzsüz cisim olduğunu ortaya çıkardı. Bilim kurgu yazarları ve astrobiyologlar, özellikle Mars ve Titan'da umutlar azaldıkça, derinlerdeki yaşam olasılıklarını düşünmeye başladılar.

Europa, as part of the NASA's "Visions of the Future" travel posters. Image credit: NASA/JPL

Europa, NASA'nın "Geleceğin Vizyonları" posterlerinin bir parçası olarak.

 

Europa Clipper'ın, önceki görevlerde olduğu gibi Jüpiter ve diğer uydularla ilgiyi paylaşmak yerine, yalnızca bu aya odaklanması ve gelecekteki bir iniş için planlar başladı.

Ancak Galileo'nun 2000 yılındaki yakın yaklaşımından sonra bütçe kısıtlamaları başka ziyaretleri geciktirdi. Daha sonraki görevler, iç okyanusların dış Güneş Sistemi uyduları arasında oldukça yaygın olduğunu ve hatta Pluto'nun bile sahip olabileceğini ortaya çıkardı. Astrobiyologların odak noktası tekrar Mars'a ve aktif gayzerleri okyanusun bileşimini örnekleme olasılığını artıran Satürn'ün ayı Enceladus'a döndü.

Yine de, Europa potansiyel olarak çok önemli, Europa Clipper'ın inşaatı yapım aşamasında ve NASA bir iniş aracı için olasılıkları incelemeye devam ediyor. Clipper'ın 2024'te fırlatılması planlansa da, 2030'a kadar Jüpiter'e ulaşmak için Mars ve Dünya'dan iki kütleçekimsel sapana ihtiyacı olacak.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum