James Webb Uzay Teleskobu Başarıyla Fırlatıldı! Peki Şimdi Ne Olacak?
James Webb Uzay Teleskobu Başarıyla Fırlatıldı! Peki Şimdi Ne Olacak?

Birincil ayna dizisi tamamen açılmış olarak, James Webb Uzay Teleskobunun ana bileşenleri sakince hedefine doğru ilerlemeye devam ediyor.

8 Ocak 2022'de tamamlanan konuşlandırma, ortaklar NASA, ESA, CSA Webb için önemli olduğu kadar, genel olarak uzay bilimi için de oldukça önemli bir kilometre taşıdır. 18 parçalı birincil ayna, şimdiye kadar uzaya gönderilen en büyük aynadır ve kozmosun benzeri görülmemiş bir görünümü ile uzay biliminde devrim yaratmaya hazır bekliyor.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, "NASA, on yıllar boyunca mühendisliği başka bir dönüm noktasına ulaştırdı. Yolculuk henüz tamamlanmamış olsa da biraz daha rahatlayabiliriz. Webb ekibi gelecekteki atılımları ile dünyaya ilham verecek" dedi. "James Webb Uzay Teleskobu, ilk galaksilerden gelen ışığı görmenin ve Evrenimizin gizemlerini keşfetmenin eşiğinde olan, eşi görülmemiş bir görevdir. Halihazırda elde edilen her başarı ve gelecekteki başarılar, hayatlarını bu amaç için feda eden binlerce yenilikçinin eseridir

Şu anda Webb, Lagrange noktası olarak adlandırılan bir bölgede, Dünya'dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre uzakta olan yeni evine yelken açıyor.

Burada, daha büyük iki cismin (bu durumda Dünya ve Güneş) birleşik yerçekimi kuvvetleri, küçük bir yerçekimi kararlılığı alanı yaratır.

Webb, L2 olarak da bilinen, ikinci Lagrange noktasında oturacak. Teleskobun, Ocak ayının sonunda L2'ye ulaşması bekleniyor.

Yolculuk sırasında, Dünya'daki bilim insanları Webb'i bilimin geleceğine hazırlamak için komutlar vermeye başlayacaklar. Webb'in uzaydaki ilk ayının sonuna doğru mühendisler, Webb'in L2 civarında yörüngedeki yeni konumuna ulaşmasını sağlayacak orta rota düzeltmesine başlatacak.

Webb, L2'ye vardıktan sonra İnce Yönlendirme Sensörü, yakın kızılötesi kamera ve yakın kızılötesi spektrograf açılacak ve çalıştıklarından emin olmak için yıldız alanlarının görüntülerini alacaktır.

Ardından, aynaya ince ayar yapma zamanı gelecek. Bu, altın kaplamalı aynanın arkasındaki son derece hassas 126 aktüatörün, birkaç ay sürecek bir süreçte her bir parçayı ustaca esnetmesi ve bükmesi için kumanda edilmesi anlamına geliyor.

Bundan sonra kalibrasyon başlayacak ve ekip Webb'in olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için tekrar büyük çaba sarf etmek gerekecek. Son olarak, her şey planlandığı gibi giderse Webb, Haziran 2022'de bilim operasyonlarına başlamaya hazır olacak.

Fakat şimdilik, 1996'daki başlangıcından bu yana projenin başına bela olan zorluklar göz önüne alındığında, hepimiz gözlemevinin başarıyla uzaya çıkarmasının ve tam olarak konuşlandırılmasının muazzam başarısını kutlayabiliriz.

NASA'dan Webb program direktörü Gregory Robinson, "Webb Uzay Teleskobu'nun tüm konuşlandırmalarının başarıyla tamamlanması tarihi bir başarıdır" dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum