Dünyanın ilk 5 nanometrelik çipi ayağınıza geldi
IBM’in Yeni Bilgisayar Çipleri 30 Milyar Transistörü Parmak Ucunuza Sığdırıyor!

IBM araştırmacıları, tırnak büyüklüğündeki bir alana 30 milyar transistör sığdırdıklarını ve ihtiyacımız olan işlem gücüne ciddi destek veren bilgisayar çiplerini, yongalarını üretmek için yepyeni bir yol bulduklarını açıkladılar.

Yeniliğin anahtarının, mevcut çipler üzerindeki transistör kapılarının boyutunun 10 nanometreden 5 nanometreye (nm) kadar düşürülmesinden geçtiği söyleniyor. Daha fazla kapı daha fazla güç anlamına gelir ve bu da kendi kendine giden otomobillerden akıllı telefonlara kadar her alanda tesirini gösterecektir diye düşünebilirsiniz.

Bunu gerçekleştirmek için, IBM ve ortakları olan Samsung ve Global Foundries ile birlikte, mevcut mimarinin bazı sınırlanmalarını aşan gelecek yongaların yeni bir tasarımını ortaya çıkardılar. FinFET ya da Fin Field Effect Transistor olarak bilinirler.

“Bu büyük bir gelişmedir” diyen Dan Hutcheson, Wired’da Brian Barret’e durumu şöyle izah etti: “Daha küçük transistör yapmak istersem, aynı alana daha fazla transistör alırım. Bu da aynı alanda daha fazla güç elde ederim demektir.”

IBM, yongaların aynı çekiş gücüyle %40 daha hızlı olacağını söylüyor. Bu da günümüzdeki yongalarla aynı hızda çalışırken, mevcut gücü %75’lik bir tasarruf kullandığı anlamına geliyor.

0 yorum