İnternet neden her yerde aynı şekilde çekmiyor?
Wi-Fi, ev ve iş yerlerinin olmazsa olmazlarından. İnternete bağlı olmak ve daha da önemlisi bağlı kalmak büyük önem taşıyor.

Örneğin evin içinde mutfakta ya da banyoda internetin neden iyi alınamadığı gibi sorulara yanıt, ‘modemin uzakta kalması’ şeklinde veriliyor. 

Bu yanıta odaklanan Jason Cole adlı fizik bölümü doktora öğrencisi, kendi dairesindeki Wi-fi sinyallerini modelledi. Ortaya bazı ilginç detaylar çıktı.

Evindeki Wi-Fi sinyallerinin modelleyen fizikçi, bunun için Hemholdz adlı denklemleri kullanırken router’ın oda içindeki değişik konumlarına göre değişen sinyal yapısını da göstermiş oldu. Bunun için Hemholdz denklemi temelinde her odanın ayrı ayrı çizimi ve özellikleri girildi; zorlu bir işlem sonrasında sonuca ulaşıldı.

Modelleme, Wi-Fi kaynağının bir oda içinde aşağı-yukarı yönde konumlandırılması ve elektromanyetik dalgaların da bunun sonucundaki hareketini konu edindi. Özellikle sinyallerin herhangi bir engele takılmadığında kesintisiz şekilde ilerlediği, bu nedenle modemin dizüstü bilgisayar ya da tablete yakın ve arasında engeller olmayacak şekilde konumlandırılmasının stabil ve verimli internet kullanımı için kilit önem arz ettiği dikkat çekti. Fizik öğrencisinin İngilizce blogunda konu çok daha ayrıntılı olarak açıklanıyor. Blog sayfasına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum