İlk Yapay Zekalı Pop Yıldız: Noonoouri
İlk Yapay Zekalı Pop Yıldız: Noonoouri

Almanya merkezli CGI sanatçısı Joerg Zuber tarafından geliştirilen Noonoouri, geliştiricisinin modaya olan ilgisi nedeniyle üretilmiş bir yapay zeka robotudur. İlk kez 2018 yılında, 18 yaşındayken New York Moda Haftası'nda tanıtılan Noonoouri aradan beş yıl gelmesine rağmen hâlâ 18 yaşındadır.

Asla yaşlanmayan, yorulmayan, uyumayan, sürekli yeni şarkılar çıkaran ve bir Instagram fenomeni olan Noonoouri, Warner Music Central Europe ile bir plak anlaşması imzaladı ve ilk single’ı Dominoes’u 1 Eylül’de yayınlayarak, büyük bir plak anlaşması imzalayan türünün ilk örneği dijital influencer olarak tarihe geçti.

 İnanılmaz derecede geniş gözleri, küçük bir burnu ve dolgun bir yüzü olan Noonoouri, Virtual Humans’taki dijital şarkıcı profiline göre vegan bir hayat sürüyor, sürdürülebilir modayı savunuyor ve bir moda markası için kampanya yaparken kürk giymiyor.

Peki sesi nasıl?

Gündelik hayatta müzik dinleyen kişiler rahatlıkla Noonoouri’nin sesindeki yapaylığı fark edecektir. Fakat bu yapaylığa rağmen kendini dinletmeyi başarıyor.

Noonoouri'nin sesi yapay zeka ile oluşturulmuş olsa da temeli gerçek bir şarkıcının sesine dayanmaktadır. Ancak sesi benzersiz kılmak için değiştirmeler yapılmıştır. Ayrıca şarkı üzerinde çalışan söz yazarları, şarkıcılar ve müzisyenler, tıpkı müzisyenlerin yapay zeka tarafından üretilmemiş diğer şarkılarda olduğu gibi telif ve yayıncılık paylarını alacaklardır.

Şarkıyı ve  Noonoouri'nin Instagram hesabını aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=3Yi_KxMxvVg

Noonoouri'nin Instagram hesabını: https://www.instagram.com/noonoouri/

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum