Çin, Okyanusun 1 Kilometre Altında Dünyanın En Büyük "Hayalet Parçacık" Dedektörünü Planlıyor
Bilinen en zor bulunur parçacıkları yakalamak için çok fazla suya ihtiyacınız vardır.

Çin Bilimler Akademisi, dünyanın en zor bulunur parçacıkları olan nötrinoları yakalamayı denemek için okyanusun derinliklerine bir dedektör inşa etme planlarını duyurdu. Sadece onlar değil: Şu anda Akdeniz'de üç dedektör inşa etme çalışmaları sürüyor, bir tane Britanya Kolumbiyası kıyılarında önerildi ve Rusya, dünyanın en derin gölü olan Baykal Gölü'nde bir tanesini yükseltiyor.

Şu anda vücudunuzun her santiminden geçen trilyonlarca nötrino var. Endişelenmeyin - bir şey hissetmeniz gerekmiyor. Bu parçacıkların kütlesi çok azdır ve elektrik yükleri yoktur, bu nedenle diğer maddelerle neredeyse hiç etkileşime girmezler. Ancak neredeyse hiç, asla anlamına gelmez ve bu gerçekleştiğinde, olay özel kameralar tarafından gözlemlenebilen bir ışık yayar.

Tespitler aldığınızdan emin olmak için çok fazla şeffaf maddeye sahip olmak en iyisidir ve su (veya buz) bunun için çok iyi çalışır. Çin'in planı, dedektörün okyanus yüzeyinin 1 kilometre altında bulunan 30 kilometreküp bir hacmi kapsadığını ve dedektör şeritlerinin yaklaşık 3,1 kilometre uzandığını görüyor. Bu gerçekleşirse, dünyanın en büyük nötrino dedektörü olacak.

Amacı, süpernovalar veya çok aktif süper kütleli kara delikler gibi en enerjik kaynaklardan gelen kozmik nötrinoları incelemek olacaktır. Bu zor bulunur parçacıkları kaynaklarına kadar takip etmek zor olmuştur. İlk kez 2018'de, bu olayları incelemek için sıvı su yerine Antarktika'nın buzunu kullanan IceCube deneyi aracılığıyla yapıldı. Bu nötrino dedektörleri, NASA'nın Fermi'si veya Çin'in Büyük Yüksek İrtifa Hava Duşu Gözlemevi (LHAASO) gibi gama ışını gözlemevleriyle çalışabilir.

Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü'ndeki projenin baş araştırmacısı Chen Mingjun, Xinhua News'e, "İki parçacığı birlikte tespit edebilirsek, kozmik ışınların kökenini belirleyebiliriz." dedi.

Kilometreküp Nötrino Teleskobu olarak bilinen Avrupa detektörü, Fransa, İtalya ve Yunanistan kıyılarında yapım aşamasında. İlk iki tesisin, biri özellikle kozmik nötrinolara, diğeri ise nötrinoların kendi özelliklerine bakan, inşa edilmekte olan alt dedektörleri zaten var.

Rus dedektörü, 1990 ve 1998 yılları arasında inşa edilen ve 2005 yılında güncellenen orijinal çok daha küçük dedektörün büyük bir yükseltmesi. Mevcut durumunda, yaklaşık yarım kilometreküplük bir hacme sahip. Tüm bu dedektörler (ve birkaç tane daha) devreye girerse, kozmik nötrinoları izleme yeteneğimiz büyük ölçüde artacak ve nötrino astronomisini bebeklikten yetişkinliğe taşıyacaktır.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum