Grafen kullanan üç boyutlu yazıcı
Mucize malzeme grafen’i şekillendirmenin en mükemmel yolu üç boyutlu baskı teknolojileri olabilir.

Grafen, bugüne dek keşfedilen “mucize” malzemeler arasında en fazla gelecek vaat edenlerden biri. Dayanıklı, esnek, hafif ve elektriksel geçirgenlik yönünden başarılı yapıda olan karbon molekülü, yüksek üretim maliyeti yüzünden bir türlü yaygın kullanım bulamıyor. Tek atomdan oluşan incecik katmanların bir araya gelmesiyle, çelik ile rekabet edecek kadar güçlü bir hale gelen malzemenin şekillendirilmesi de son derece zor oluyor haliyle.

Londra Kraliyet Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi araştırmacıları, grafen’in etkin kullanımının üç boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde mümkün olabileceğini düşünüyorlar. Dr. Esther Garcia-Tunon’un liderliğini üstlendirdiği araştırma ekibi, grafen partikülleri içeren sıvı baskı malzemesi sayesinde, istedikleri şekli istedikleri büyüklükte bastırabiliyorlar.

Grafen, suyu iten “hidrofobik” bir malzeme olduğundan dolayı, su bazlı bir baskı malzemesi haline getirilmesi aşamasında çok zorlanılıyor. Araştırmacılar, bu molekülün hidrofobik nitelik taşımayan bir kardeşi sayılabilecek yapıdaki grafen oksit kullanarak bu sorunu çözmeyi başarıyorlar.


Kaynak: Techno-Labs

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Doğukan Ercan
    Doğukan Ercan
    9 yıl önce

    Aktif olarak kullanılacağı zamanı 4 gözle bekliyoruz.