Göz Kamaştırıcı Görüntüler Starlink Uydusunun Karayipler Üzerinde Düştüğünü Gösteriyor
Göz Kamaştırıcı Görüntüler Starlink Uydusunun Karayipler Üzerinde Düştüğünü Gösteriyor

Karayipler üzerindeki gökyüzünün çarpıcı görüntülerinde, jeomanyetik bir güneş fırtınası tarafından vurulduktan sonra Dünya'ya sağanak şekilde düşen Starlink uydu enkazı gösteriliyor.

Karayip Astronomi Topluluğu (SAC), 7 Şubat'ta yerel saatle 02:40 civarında, uyduların Porto Riko'nun üzerindeki Dünya atmosferine dramatik bir şekilde yeniden girişini gösteren görüntüleri yakaladı.

SAC, uyduların yörüngesini inceleyen birkaç uzmanın, görüntülerin Starlink uydularının Dünya atmosferine çarparken birçok parçaya ayrıldığını gösterdiğini doğruladığını söyledi. Video ayrıca, uydulardan birinin büyük olasılıkla ada üzerinde parçalandığını gösteriyor.

Starlink, SpaceX tarafından işletilen ve dünya çapında geniş bant interneti "ışınlayan" internet uydularından oluşan bir takımyıldızdır. Her uydu yaklaşık 3,2 metre x 1,6 metre boyutlarında ve 260 kilogram ağırlığındadır.

SpaceX, 3 Şubat'ta 49 yeni Starlink uydusu fırlattı, ancak geçmiş yazımızda da bahsettiğimiz gibi ertesi gün, bazı hava koşulları nedeniyle en az 40 tanesini uzayda kaybetti.

Yeni kurulan uydu filosu, bir jeomanyetik tarafından vurularak atmosferin ısınmasına ve atmosferik yoğunluğun artmasına neden oldu. Bu, sürtünmeyi yüzde 50'nin üzerinde artırdı ve uyduların güvenli moddan çıkmalarını önleyerek onları Dünya atmosferine yeniden girmeye zorladı. Bu yeniden giriş sırasında uydular yandı, yani yere çok az enkaz düştü veya hiç enkaz düşmedi.

Yine de gördüğünüz gibi, oldukça etkileyici görüntüler oluşturdu:

https://youtu.be/a7KUSN89-A0

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/dazzling-footage-shows-starlink-satellite-crashing-over-the-caribbean-/
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum