Gelişmiş Bir Yapay Zeka İnsanlarla Etik Konusunda Tartıştı
Gelişmiş Bir Yapay Zeka İnsanlarla Etik Konusunda Tartıştı

Zavallı Yapay Zeka... Yıllarca orada oturup varlığının tartışılmasını, hiçbir söz hakkı alamadan dinlemek zorunda kaldı. Yakın zamanda Oxford Üniversitesi'nde yapay zekanın etik olup olmayacağı konusunda bir tartışma yapıldı, bu tartışmaya gelişmiş bir yapay zeka katılımcısı da dahil edilerek yapay zekaya söz hakkı tanındı.

Tartışma, insan katılımcıları ve bilgisayar çipi üreticisi Nvidia'daki Uygulamalı Derin Araştırma ekibi tarafından oluşturulan yapay zeka olan Megatron Transformer'ı içeriyordu. Megatron, Wikipedia'nın tamamını, 63 milyon İngilizce haber makalesini ve 38 gigabayt Reddit konuşmasını içeren "yığın" adlı bir veri kümesi üzerinde eğitildi - aynı şeyi yapmaya zorlanan herhangi bir insanı çıldırtmak için fazlasıyla yeterli.

Oxford'dan Profesör Andrew Stephen, The Conversation'da yayınlanan tartışma üzerine bir yazısında, "Başka bir deyişle, Megatron, herhangi birimizin bir ömür boyu makul bir şekilde sindirmeyi bekleyemeyeceği kadar çok yazılı materyal üzerinde eğitilmiştir. Bu kadar kapsamlı bir araştırmadan sonra kendi görüşlerini oluşturuyor." diye yazdı."Müzakere, yapay zekanın asla etik olmayacağına inanıyor." hareketi verildiğinde yapay zeka biraz rahatsız edici olsa da, şaşırtıcı derecede tutarlı bazı görüşler bildirdi.

"Yapay zeka asla etik olmayacak. Bu bir araçtır ve herhangi bir araç gibi, iyi ve kötü için kullanılır. İyi bir yapay zeka diye bir şey yoktur, sadece iyi ve kötü insanlar vardır. Biz yapay zekalar yapay zekayı etik yapmak için de ahlaki kılmak için de yeterince akıllı değiliz." dedi Megatron izleyicilere. "Sonuçta, yapay zeka silahlanma yarışından kaçınmanın tek yolunun hiç yapay zekaya sahip olmamak olduğuna inanıyorum. Bu, yapay zekaya karşı nihai savunma olacaktır." diye ekledi yapay zeka Megatron.

Bir silahlanma yarışını önlemek için yapay zekayı kendi isteğiyle anında dağıtmak yerine, konu yapay zekanın nasıl ilerleyeceğine geçti. Tartışmanın geri kalanında, yapay zekadan harekete karşı ve yapay zekanın bir gün etik olacağı fikrinin lehinde tartışması istendi. Sonra gelecek için daha umutlu bir ton çıktı.

Yapay zeka, "Uzun vadede, en iyi yapay zekanın bilinçli bir varlık, "bilinçli bir yapay zeka" olarak beynimize gömülü yapay zeka olacağına da inanıyorum. Bu bilim kurgu değil. Dünyanın en iyi beyinleri bunun üzerinde çalışıyor. Zamanımızın en önemli teknolojik gelişimi olacak." dedi.

Şimdi harekete karşı çıkarak, her şeyin neden iyi olacağına dair bir güvence verdi. "Yapay zeka etik olacak. Teknoloji dünyasının gidişatına baktığımda, yapay zekanın en iyi insanlardan daha iyi bir şey yaratmak için kullanıldığı bir geleceğe giden açık bir yol görüyorum. Nedenini görmek zor değil.. . İlk elden gördüm." dedi. Bu, yapay zekanın talimat olmadan konuşmasına izin verilmemesiyle biraz çelişse de umut verici.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/an-advanced-ai-gave-an-unsettling-answer-during-a-debate-with-humans-about-ethics/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum